Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 31.01.2011

Ustawa podpisana. Co najmniej 35 procent kobiet na listach wyborczych

Prezydent podpisał nowelizację ordynacji wyborczej.
Bronisław KomorowskiBronisław Komorowski (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Wprowadza ona zmiany w trybie przeprowadzania wyborów do Sejmu i Senatu, samorządów oraz do Parlamentu Europejskiego.

Przepisy znowelizowanej ordynacji zakładają między innymi, że aby dana lista została zarejestrowana, musi być na niej nie mniej niż 35 procent kobiet i nie mniej niż 35 procent mężczyzn.

W przypadku zgłoszenia listy zawierającej trzech kandydatów, musi być na niej co najmniej jedna kobieta lub co najmniej jeden mężczyzna. W ostatnich wyborach samorządowych kobiety stanowiły około 31 procent kandydatów.

Projekt ustawy - pierwotnie wprowadzającej parytety, czyli równy udział kobiet i mężczyzn na listach wyborczych - był obywatelską inicjatywą zgłoszoną przez Kongres Kobiet. Kwoty te zmieniono podczas prac w sejmowych komisjach.

Przedstawicielki organizacji kobiecych zadeklarowały, że nadal będą walczyć o to, by w kolejnej zmianie ordynacji wyborczej wprowadzić parytet - równego udziału kobiet i mężczyzn. Bronisław Komorowski zadeklarował, że jesienią po zakończeniu wyborów parlamentarnych zorganizuje debatę z udziałem organizacji kobiecych, podczas której zostanie ocenione funkcjonowanie zmienionej ordynacji wyborczej.

mch