Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.02.2011

Reżim Kaddafiego do Trybunału w Hadze, embargo na broń: sankcje ONZ

W przyjętej jednogłośnie rezolucji Rada Bezpieczeństwa wprowadziła szereg sankcji. To m.in. embargo na dostawy broni, zakaz podróżowania dla Muammara Kadafiego i jego współpracowników, zamrożenie kont.
Rada Bezpieczeństwa głosuje nad sankcjami dla LibiiRada Bezpieczeństwa głosuje nad sankcjami dla Libiifot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Po trwających cały dzień negocjacjach za zamkniętymi drzwiami Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła działania władz w Trypolisie. Domaga się też pociągnięcia do odpowiedzialności członków reżimu Kaddafiego przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym za zbrodnie przeciwko ludzkości.

W rezolucji numer 1970, przyjętej przez wszystkich 15 członków Rady Bezpieczeństwa, stwierdzono, że podczas brutalnego tłumienia zamieszek zginęło ponad tysiąc osób.

Zakaz podróżowania oraz zamrożenie majątku dotyczy Muammara Kaddafiego, jego siedmiu synów i jednej córki, pozostałych członków rodziny oraz najważniejszych członków libijskich władz oskarżanych o udział w masakrze cywilów w Libii. Na liście jest 16 nazwisk.

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Susan Rice oświadczyła, że społeczność międzynarodowa nie będzie tolerowała przemocy stosowanej wobec libijskiego narodu przez rząd czy siły bezpieczeństwa. Przytoczyła wypowiedź amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, że "kiedy przywódca jakiegoś kraju myśli tylko o pozostaniu przy władzy i używa przemocy wobec własnego narodu, traci prawo do rządzenia. Musi wtedy zrobić jedyne, co jest dobre dla jego kraju - odejść natychmiast".

Ambasador
Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Susan Rice rozmawia z sekretarzem ONZ Ban Ki Munem. Fot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Zbrodnie przeciw ludzkości

Rada Bezpieczeństwa zdołała ostatecznie dojść także do porozumienia o skierowaniu do Międzynarodowego Trybunału Karnego sprawy ataków z użyciem broni na ludność cywilną z polecenia reżimu oraz zbadanie czy w Libii doszło do zbrodni przeciwko ludzkości.

Rada Bezpieczeństwa wyraziła "ubolewanie z powodu rażącego, systematycznego łamania praw człowieka, w tym pokojowych manifestacji". Zademonstrowała też niepokój z powodu śmierci cywilów "odrzucając jednoznacznie podżeganie przez najwyższe władze do wrogości i aktów przemocy wobec ludności cywilnej".

Według Rady "szerzące się, ciągłe ataki na ludność cywilną mogą być równoznaczne ze zbrodnią przeciwko ludzkości".

Rezolucja wzywa władze w Trypolisie do zezwolenia na humanitarne dostawy z zagranicy oraz na przybycie inspektorów nadzorujących przestrzeganie praw człowieka. Rada zaapelowała też o ochronę przebywających w tym kraju cudzoziemców.

agkm