Logo Polskiego Radia
PAP
Rafał Kowalczyk 03.03.2011

List do prezydenta. Rodziny proszą o przesunięcie uroczystości na Powązkach

Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą, aby oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 10 kwietnia po południu, gdyż wcześniej tego dnia chcą udać się na groby swoich bliskich.
Bronisław KomorowskiBronisław Komorowskifot. East News

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła w czwartkowej rozmowie z PAP, że do prezydenta docierają różne sygnały, jeżeli chodzi o wolę uczestniczenia rodzin smoleńskich w uroczystościach 10 kwietnia.

"Część rodzin zadeklarowała chęć udziału w porannej mszy na wojskowym lotnisku, a następnie w państwowych obchodach na Powązkach" - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek. Dodała, że do każdej z rodzin należy decyzja, w jaki sposób uczcić pamięć swoich bliskich.

Plan na 10 kwietnia

Z informacji PAP wynika, że według planów, państwowe uroczystości przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach mają rozpocząć się o godz. 10.30. Mają potrwać około godziny; zaplanowano m.in. wystąpienie prezydenta i przedstawiciela rodzin.

O godz. 13 w Bazylice Archikatedralnej z udziałem rodzin, władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego odprawiona zostanie msza święta. Na godz. 15 zaplanowano spotkanie rodzin z pierwszą damą. Wieczorem, o godz. 19 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert.

Ceremonia po mszy

Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej w liście przekazanym w czwartek PAP zwrócili się z prośbą do prezydenta, by wszystkie ceremonie z udziałem władz państwowych oraz ewentualnych delegacji zagranicznych planowane na Powązkach rozpoczęły się po uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji 96 ofiar, zaplanowanej na godz. 13 w Archikatedrze Warszawskiej.

"Szanowny Panie Prezydencie, w związku ze zbliżającymi się obchodami pierwszej rocznicy tragicznego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 i planowanymi uroczystościami rocznicowymi, zwracamy się do Pana Prezydenta o uszanowanie naszej potrzeby przeżywania tej bolesnej chwili w atmosferze ciszy i zadumy, z dala od wszelkich podziałów i sporów politycznych narosłych wokół tej tragedii oraz medialnego zgiełku" - czytamy w liście.

"Uprzejmie prosimy o takie rozplanowanie oficjalnych uroczystości z udziałem Pana Prezydenta i władz państwowych, które pozostawią pierwszą połowę dnia 10 kwietnia 2011 roku wyłącznie do dyspozycji rodzin i najbliższych umożliwiając im tym samym niczym niezakłóconą obecność na grobach tych, którzy odeszli pozostawiwszy wielką pustkę w naszych sercach" - napisano.

Pod listem do prezydenta podpisali się: Albin Fedorowicz, Dariusz Fedorowicz, Dagmara Fedorowicz, Barbara Fedorowicz, Karol Fedorowicz, Aleksandra Gizińska, Roman Kotzbach, Henryka Kotzbach, Teresa Kotzbach, Helena Kotzbach, Irena Kazimierczak, Teresa Kotzbach-Wróbel, Mieczysław Ziętek z rodziną, Dariusz Bąkowski, Anna Melak, Andrzej Melak, Tadeusz Melak, Paweł Melak, Sławomir Melak, Gabriela Melak-Trela, Alicja Zając z rodziną, Elżbieta Putra z dziećmi, Teresa Guzowska, Jan Gosiewski, Beata Gosiewska, Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, Ewa Błasik, Magdalena Merta, Zuzanna Kurtyka, Ewa Kochanowska, Agata Wasserman, Małgorzata Wasserman, Hanna Wasserman, Jerzy Mamontowicz, Bogdan Wróbel, Stanisława Pytlas i Maria Hanna Zagrodzka.

rk