Logo Polskiego Radia
IAR
Radosław Różycki 08.03.2011

Rząd zdecydował: składka do OFE spada z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Docelowo składka ta wyniesie 3,5 proc. - powiedział premier Donald Tusk.
Rząd zdecydował: składka do OFE spada z 7,3 proc. do 2,3 proc. fot. PAP/Radek Pietruszka

Donald Tusk powiedział, że rząd zrobi wszystko, by znowelizowana ustawa o Otwartych Funduszy Emerytalnych weszła w życie 1 maja.

Na specjalnej konferencji prasowej premier ogłosił, że zapowiadana ulga podatkowa dla tych, którzy będą się chcieli doubezpieczyć, wyniesie cztery procent, a nie trzy, jak wcześniej zapowiadano. Wydane pieniądze będzie można odliczać od podstawy ubezpieczenia. Ulga wejdzie w życie od 2012 roku.

Premier zapewnił też, że pieniądze zgromadzone na kontach imiennych w ZUS-ie będą mogły być dziedziczone na takich zasadach jak środki zgromadzone obecnie w OFE.

Zmiany zakładają również, że wprowadzony zostanie zakaz akwizycji OFE zarówno na rynku pierwotnym i wtórnym. Zdaniem szefa rządu pieniądze, które wydawane były na akwizycję, trafią dzięki temu na konta emerytów.

Donald Tusk powiedział, że raz na trzy lata będzie prowadzona rewizja, która powinna wskazać ewentualne niedostatki ustawy.

Rząd chce, aby od maja składka odprowadzana z naszych wynagrodzeń do OFE została obniżona z obecnych 7,3 procent do 2,3 procent. Pozostałe 5 procent ma być zaksięgowane na kontach osobistych w ZUS-ie i wydane na wypłatę świadczeń obecnym emerytom.

OFE w Sejmie

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział, że pierwsze czytanie projektu w sprawie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych odbędzie się 16 marca o godz. 16. Trzecie czytanie, czyli głosowanie odbyłoby się wówczas na dodatkowym posiedzeniu - 25 marca.

Schetyna pytany był we wtorek o dodatkowe posiedzenie, na którym rozpatrywany ma być projekt w sprawie OFE. Marszałek powiedział, że zaplanował dodatkowe posiedzenie 24 i 25 marca. - To będzie i OFE, i - mam nadzieję - będziemy zamykać sprawy zdrowotne. Już drugie czytanie będzie 17 marca, więc uważam, że trzecie zakończy się 25 marca. (...) Czyli tydzień po tygodniu pracujemy trzy tygodnie z rzędu - podkreślił Schetyna.

Marszałek dopytywany był również o uwagi Rządowego Centrum Legislacji. Planowane zmiany w OFE miałyby wejść w życie 1 maja. RCL oceniło, że termin wejścia w życie ustawy dotyczącej zmian w OFE może budzić wątpliwości konstytucyjne - w związku z koniecznością zachowania vacatio legis.

Schetyna odpowiedział, że trzeba poczekać na wynik wtorkowych obrad rządu, "jakie będę ustalenia i na pewno uwagi RCL będą wzięte pod uwagę". - Póki co, zaplanowałem 16 marca w środę o godz. 16 pierwsze czytanie i Sejm będzie gotowy - zapewnił.

Debata u prezydenta

W piątek przed południem w Pałacu Prezydenkim Bronisław Komorowski spotka się z ekspertami w sprawie rządowego projektu zmian w OFE. Według nieoficjalnych informacji IAR prezydent zaprosił między innymi krytyka reformy proponowanej przez rząd profesora Leszka Balcerowicza.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska - Wieczorek nie chce jednak na razie informować, kto został zaproszony na konsultacje. Powiedziała jedynie, że "możemy spodziewać się obecności wybitnych ekspertów zajmujących się ekonomią, polityką społeczną oraz praktyków gospodarczych". W ten sposób potwierdziły się wcześniejsze informacje Polskiego Radia. Już w styczniu Minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialna za sprawy społeczne Irena Wóycicka mówiła w rozmowie z IAR, że prezydent planuje w tej sprawie liczne konsultacje z politykami i ekonomistami.

rr