Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 11.03.2011

Najtragiczniejsze w skutkach trzęsienia ziemi

Najsilniejsze zmierzone trzęsienie nastąpiło w Chile w roku 1960; sejsmografy pokazały wtedy 9,5 stopnia w skali Richtera. Teoretycznie możliwe jest trzęsienie o sile 10 stopni, nigdy jednak takiego nie odnotowano.
Zawalony po trzęsieniu ziemi hipermarket w Yingjiang w południowo-zachodnich ChinachZawalony po trzęsieniu ziemi hipermarket w Yingjiang w południowo-zachodnich Chinach(fot. PAP/EPA/ZHAO YF)

Epicentrum znajdowało się w okolicy miasta Sendai około 300 km na północ od Tokio. Japonia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie, rocznie notuje się tutaj około 7500 wstrząsów. Silne trzęsienia ziemi występują raz na kilka lat. W styczniu 1995 roku miasto Kobe nawiedziło potężne trzęsienie ziemi zabijając ponad 6,5 tysiąca ludzi, wstrząsy osiągnęły siłę 7,2 stopnia Richtera.

Największe zniszczenia materialne przyniosło trzęsienie, które nawiedziło Japonię 1 września 1923 roku. W Zatoce Sagami dno morskie obniżyło się w jednym miejscu aż o 400 metrów. W Tokio i Jokohamie runęło wtedy ponad pół miliona domów, a liczba zabitych wyniosła 143 tysiące. Siła wstrząsów wynosiła 7,9 stopnia w skali Richtera.

Najsilniejsze wstrząsy

Do najsilniejszego wstrząsu tektonicznego od roku 1900, odkąd są prowadzone obserwacje sejsmiczne, doszło w maju 1960 roku w południowej części Chile. Siła wstrząsu wyniosła 9,5 stopnia w skali Richtera. Było to jedno z sześciu trzęsień ziemi w historii o sile równej lub większej niż 9 stopni w skali Richtera. Zginęło wtedy 3 tysiące osób.

Ostatnie potężne trzęsienie ziemi, które wywołało katastrofalną falę oceaniczną - tsunami, miało miejsce w 2004 roku pod dnem Oceanu Indyjskiego. Wstrząsy o sile 9,1 stopnia w skali Richtera wywołały falę, która zalała wybrzeża Południowo-Wschodniej Azji. Liczba zabitych wyniosła blisko 230 tysięcy osób, a około 60 tysięcy uznano za zaginione. Kilka milionów ludzi straciło dach nad głową.

/

Największe w historii tsunami zanotowano w Lituya Bay na Alasce w 1958 roku. Falę, która osiągnęła wysokość ponad 524 metrów, wywołały wstrząsy o sile 7,9 stopnia. Od 2004 roku żadne trzęsienie ziemi nie osiągnęło siły natężenia większej niż 9 w skali Richtera. Silne wstrząsy, o natężeniu 8,6 stopnia odnotowano w 2005 roku u zachodnich wybrzeży Sumatry.

Mniejszą siłę, ale olbrzymie straty spowodowało trzęsienie ziemi na karaibskiej wyspie Haiti w 2010 roku. Wstrząsy o sile 7 stopni w skali Richtera spowodowały śmierć 230 tysięcy osób. Około trzech milionów ucierpiało w inny sposób: odniosło obrażenia lub zostało bez dachu nad głową. Tysiące domów uległo zniszczeniu, w tym szpitale, szkoły, hotele, urzędy.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w 2010 roku dotknęło Chile, gdzie zginęło około 800 osób. Siła wstrząsów wyniosła wówczas 8,8 w skali Richtera. Mniejszą siłę - 6,3 stopnia w skali Richtera - miały wstrząsy, które w 2009 roku dotknęły włoską Abruzję. Było to największe we Włoszech trzęsienie ziemi od 30 lat. Zginęło ponad 300 osób, 1600 zostało rannych, a 65 tysięcy zostało bez dachu nad głową. W wyniku katastrofy została w większości zniszczona stolica regionu - miasto L'Aquila i jego okolice, w tym ponad 20 miejscowości.

Najtragiczniejsze trzęsienia


W XX wieku najbardziej katastrofalne w skutkach było trzęsienie, które dotknęło wschodnie Chiny w lipcu 1976 roku i miało siłę 8,2 stopni w skali Richtera. Zniszczone zostało miasto Tangszan oraz okoliczne miejscowości. Zginęło tam kilkaset tysięcy osób.

Inne wielkie katastrofy dotknęły Iran w 1990 roku, Armenię w 1988 roku oraz Meksyk w 1985 roku.

Największe zniszczenia materialne przyniosło trzęsienie, które nawiedziło Japonię 1 września 1923 roku. W Zatoce Sagami dno morskie obniżyło się w jednym miejscu aż o 400 metrów. W Tokio i Jokohamie runęło wtedy ponad pół miliona domów, a liczba zabitych wyniosła 143 tysiące. W Europie tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi nawiedzały w pierwszej połowie XX wieku Włochy.



Według "Księgi Rekordów Guinnessa", najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi odnotowane w kronikach nastąpiło w lipcu 1201 roku na Bliskim Wschodzie i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Ocenia się, że pozostawiło ono aż milion sto tysięcy ofiar śmiertelnych.

Wstrząsy sejsmiczne


Co roku na kuli ziemskiej odnotowuje się 3,5 miliona wstrząsów sejsmicznych, z czego około tysiąca o sile ponad 5 stopniu w skali Richtera. Przynajmniej jedno z nich ma siłę większą niż 8 stopni, a średnio 18 sytuuje się między 7 a 7,9 stopnia. Dane te oparte są na analizie statystyk z ostatnich stu lat.

/


Tereny najbardziej zagrożone trzęsieniami ziemi znajdują się na obszarach, na których stykają się platformy tektoniczne, a zatem są to strefy obejmujące między innymi obie Ameryki, Ocean Spokojny, Japonię i basem Morza Śródziemnego. Skala Richtera, która jest najczęściej stosowana dla pomiarów siły trzęsień ziemi, została opracowana przez Amerykanina Charlesa Richtera. Podzielona jest na 12 stopni. Jeden stopień oznacza dziesięciokrotne zwiększenie siły podziemnego wstrząsu.

IAR, sm