Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 14.03.2011

Paweł Graś: gminy biją się o to, gdzie będą elektrownie atomowe

Rzecznik rządu Paweł Graś w "Salonie Politycznym Trójki": jestem przekonany, że Polacy zaakceptują budowę elektrowni jądrowej.
Paweł Graś: gminy biją się o to, gdzie będą elektrownie atomoweEast News

Dyskusje na temat bezpieczeństwa takich elektrowni pojawiły się po awarii elektrowni jądrowej w Japonii po trzesieniu ziemi. Rzecznik rządu zapewniał w Programie Trzecim Polskiego Radia, że polska elektrownia będzie bardzo bezpieczna. - Dlatego, że dopiero przymierzamy się do budowy elektrowni atomowej, mamy szanse na przyjęcie jak najbardziej bezpiecznego pakietu technologicznego - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że elektrownia atomowa w Polsce jest potrzebna, gdyż potrzeby w zakresie energetyki rosną i niezależnie od tego, jak będą rozwijać się inne potencjalne źródła energii, konieczny jest program energii atomowej. Rzecznik dodał, że jeśli plany rządu się powiodą, to pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju ma szansę zacząć pracę w 2020 roku.

- W tej chwili trwa poszukiwanie technologii, głównie pod względem jak największego bezpieczeństwa - podkreślił Graś. Paweł Graś powiedział, że rząd przewiduje debatę społeczną w tej sprawie jednak - jak podkreślił - sytuacja jest zupełnie inna niż kilkanaście lat temu, kiedy Polacy protestowali przeciwko budowie elektrowni. - W tej chwili raczej gminy biją się o to, żeby na ich terenie ta elektrownia powstał - powiedział minister Graś.

Zmiany w OFE

Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że rządowy projekt zmian w OFE zostanie szybko i sprawnie przeprowadzony przez parlament. Gość "Salonu Politycznego Trójki" powiedział, że byłby zdziwiony, gdyby zmiany nie uzyskały poparcia SLD.

Paweł Graś dodał, że stanowisko Sojuszu w sprawie zmian w systemie emerytalnym nadal nie jest znane. Sojusz Lewicy Demokratycznej krytykuje szybki tryb pracy nad rządowym projektem i domaga się wysłuchania publicznego w Sejmie. Klub ma we wtorek zająć stanowisko w sprawie rządowej propozycji przeniesienia części składki do ZUS.

Europa dwóch prędkości?

Paweł Graś nie zgodził się z zarzutami, że po osobnym unijnym szczycie państw euro Polska znalazła się poza głownym unijnym nurtem. - Państwa strefy euro postanowiły szukać pomysłu na wyjście z kłopotów, takim jest pakiet na rzecz konkurencyjności – mówił. Stwierdził też, że dzięki aktywności naszego premiera ten pakiet będzie otwarty także dla Polski.

Na czym uczestnictwo w pakiecie? - Co roku państwa będą deklarować zobowiązania, które same będą na siebie nakładać, żeby poprawić sytuację makroekonomiczną, na przykład jak obniżą bezrobocie, jak będą ułatwić życie firmom, ograniczać biurokrację, dbać o wskaźniki makroekonomiczne – wyjaśniał rzecznik rządu.

IAR

Więcej na stronie radiowej "Trójki"