Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 15.03.2011

MSZ zaleca Polakom powstrzymanie się od podróżowania do Japonii

"W związku z sytuacją kryzysową w Japonii MSZ stanowczo zaleca powstrzymanie się od podróży do tego kraju, z wyjątkiem sytuacji koniecznych, do momentu ustania bezpośredniego zagrożenia" - czytamy w komunikacie.
MSZ zaleca Polakom powstrzymanie się od podróżowania do Japoniifot. PAP/EPA/TOSHIHARU KATO

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również stosowanie się do poleceń władz japońskich i stałe monitorowanie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ambasady RP w Tokio oraz w japońskich środkach masowego przekazu.

"Ze względu na ryzyko skażenia radioaktywnego na skutek wybuchów w elektrowni Fukushima, będących następstwem trzęsienia ziemi i tsunami, zalecamy opuszczenie północno-wschodnich terenów wyspy Honsiu" - czytamy również w komunikacie.

Pierwszy sekretarz naszej ambasady w Tokio Radosław Tyszkiewicz tłumaczy, że na północ od stolicy Japonii sytuacja jest niestabilna i są bardzo poważne kłopoty z komunikacją.

Radosław Tyszkiewicz powiedział IAR, że w samym Tokio mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w podstawowe produkty spożywcze. Należy się również liczyć z ograniczeniem dostaw prądu. Podkreślił jednak, że wyjazdy do stolicy są bezpieczne.

Dyplomata powiedział, że lokalne władze bardzo sprawnie wywiązują się z pomocy poszkodowanym w wyniku tsunami mieszkańcom. Osoby, które straciły swe domy, mogą liczyć na pomoc państwa i lokal zastępczy.

W komunikacie podano numery telefonów kontaktowych w Japonii oraz adresy internetowe: kontakt z ambasadą RP w Tokio: telefon komórkowy - 0081 90 7733 8415; telefon dyżurny w godz. 23.30-09.30 (czasu japońskiego) - 0081 80 1037 6783; telefon stacjonarny - 0081 3 5794 7053; e-mail - dominika.jakimowicz-blaszczyk@msz.gov.pl; www.tokio.polemb.net.

Podano też numer specjalnej infolinii kryzysowej MSZ dla rodzin obywateli Polski znajdujących się w Japonii: 048 22 523 94 51.

Trwa akcja ratunkowa

W północno-wschodnim regionie kraju trwa usuwanie szkód. Ciągle odnajdywane są nowe ofiary. Japońska policja podała najnowszy bilans - potwierdzono śmierć 2414 osób. Za zaginione uważa się 3118 osób.

Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych może być jednak o wiele wyższa. Wcześniej szef policji prefektury Miyagi mówił, że tylko w tym regionie mogło zginąć nawet 10 tysięcy osób. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 55 tysięcy budynków.

Stopień promieniowania wokół elektrowni atomowej w Fukushimie znacznie zwiększył się i osiągnął poziom zagrażający zdrowiu - poinformowały japońskie władze.

Premier Japonii Naoto Kan zaapelował, by wszystkie osoby mieszkające w promieniu 20 kilometrów ewakuowały się. Prosił też Japończyków o zachowanie spokoju w związku z obecną sytuacją.

Trzęsienie ziemi w Japonii było o jedną dziesiątą stopnia w skali Richtera silniejsze niż do tej pory sądzono. Według ostatnich szacunków wstrząsy miały siłę 9 stopni w skali Richtera. Do takich wniosków doszli niezależnie od siebie amerykańscy i japońscy sejsmolodzy.

Tym samym ostatnie trzęsienie ziemi w Japonii było czwartym pod względem siły na świecie - a najsilniejszym w Japonii - od 1900 roku.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym: Trzęsienie ziemi w Japonii>>>

IAR,kk