Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dominik Panek 18.03.2011

Rośnie zagrożenie w Japonii. Trwa "dramatyczny wyścig z czasem"

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą Wiedniu podwyższyła na wniosek japońskiej agencji atomowej stopień zagrożenia w elektrowni Fukushima z czwartego na piąty w siedmiostopniowej skali wypadków jądrowych.
Elektrownia atomowa FukushimaElektrownia atomowa Fukushima(fot. PAP/EPA/TEPCO)

Oznacza to, że sytuację w elektrowni jądrowej Fukushima uznano za "wydarzenie powodujące poważne konsekwencje".

W krótkim oświadczeniu zacytowano również słowa szefa Agencji Yukiya Amano, który po przylocie do Tokio określił sytuację w elektrowni jako "dramatyczny wyścig z czasem". Schładzenie reaktorów z powietrza przerwano ze względu na silny wiatr. Tony wody zrzucane z wojskowych śmigłowców mijały bowiem cel. Z reaktorów wydobywa się nadal radioaktywna chmura gazów i pyłów. Obsługa siłowni doprowadziła ponad kilometrowy zewnętrzeny kabel zasilania do reaktora numer dwa, co ma pozwolić na przywrócenie awaryjnego schładzania, ale jego przyłączenie napotyka na kolejne przeszkody. Nie wiadomo zresztą, czy po włączeniu prądu zadziałają pompy chłodzące. Schładzanie reaktorów może trwać wiele tygodni. Eksperci nie wykluczają pokrycia reaktorów betonowym sarkofagiem, podobnie jak uczyniono to w Czarnobylu.

Yukiya Amano wezwał władze Japonii do współpracy z innymi krajami w likwidacji skutków "skrajnie niebezpiecznego przypadku wymagającego międzynarodowej koordynacji". Wcześniej szef agencji oskarżył japoński rząd o utajnianie wielu informacji na temat rzeczywistego stanu siłowni.

WHO uspokaja

Awaria w Czarnobylu uzyskała 7 stopni w Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych. Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja, że na razie promieniowanie radioaktywne zagraża jedynie terenom położonym w najbliższej odległości od elektrowni.

/

(fot. PAP/EPA/STR)

Jak dotąd, nie ma informacji, aby doszło do znacznego rozprzestrzeniania się substancji radioaktywnych poza teren, z którego ewakuowano ludność cywilną - powiedział szef pekińskiego biura WHO Michael O’Leary. W związku z tym na razie nie ma też zagrożenia skażeniem radioaktywnym dla innych państw azjatyckich.

Japońskie władze ewakuowały wszystkich mieszkańców w promieniu 20 km od elektrowni. Osobom mieszkającym w promieniu 30 km od reaktorów jądrowych zalecono przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych.

Panika w Chinach


W Chinach, a także wielu innych państwach regionu wzmożono monitoring jakości powietrze pod względem obecności substancji radioaktywnych oraz wprowadzono kontrole osób i towarów przybywających z Japonii.

Pomimo zapewnień ekspertów, że Chiny nie są narażone na promieniowanie radioaktywne z uszkodzonej elektrowni, Chińczycy wciąż masowo wykupują ze sklepów sól, wierząc, że uchroni ich ona przed skutkami promieniowania. Władze ogłosiły przeprowadzenie kontroli w sklepach i ukaranie osób, które zaczęły sprzedawać sól po zawyżonych cenach.

Czytaj więcej o katastrofie w Japonii >>>

sm