Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 18.03.2011

Sejm wybrał pięciu członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej

Z 10 przedstawionych kandydatów posłowie wybrali Andrzeja Chojnowskiego, Antoniego Dudka, Andrzeja Friszke, Andrzeja Paczkowskiego i Tadeusza Wolszę.
Budynek Instytutu Pamięci Narodowej w WarszawieBudynek Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawiefot. East News

Senat wybrał już 2 członków Rady na swoim poprzednim posiedzeniu 4 marca. Są to historycy Grzegorz Motyka i Bolesław Orłowski. Pozostałych dwóch członków Rady powoła prezydent Bronisław Komorowski spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa.

Rada IPN liczy 9 członków i zastąpi 11-osobowe Kolegium IPN. Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, głównym zadaniem Rady będzie rozpisanie konkursu i wskazanie kandydata, spoza swego grona, na prezesa po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Rada dostała większe kompetencje niż Kolegium. Ma ona m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN oraz opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN pierwsze posiedzenie Rady - po powołaniu wszystkich jej członków - zwołuje prezes IPN; ustawa nie narzuca tu żadnych terminów (p.o. prezesem jest Franciszek Gryciuk).

aj