Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 23.03.2011

MSZ: ustawa prowadzi do przymusowej asymilacji Polaków na Litwie

MSZ z rozczarowaniem przyjęło decyzję litewskiego parlamentu ws. nowelizacji ustawy o oświacie - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki.

MSZ z rozczarowaniem przyjęło decyzję litewskiego parlamentu ws. nowelizacji ustawy o oświacie - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki. Dodał, że skutki wprowadzonych zmian prowadzą do "stopniowego demontażu systemu szkolnictwa mniejszości polskiej" na Litwie.

"Przyjęcie przez Sejm Republiki Litewskiej w dniu 17 marca 2011 roku nowelizacji ustawy o oświacie wywołało, zarówno wśród polskiej mniejszości na Litwie, jak i w społeczeństwie polskim, poczucie zawodu i niepokoju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjęło decyzję litewskiego parlamentu" - czytamy w oświadczeniu rzecznika polskiego MSZ. Jak podkreślono, litewski Sejm przyjął tę ustawę "wbrew woli samych zainteresowanych, udokumentowanej petycją z 60 tysiącami podpisów w obronie szkolnictwa polskiego". "Ustawę przyjęto mimo wielokrotnie zgłaszanych zastrzeżeń władz polskich, które wskazywały niebezpieczeństwo złamania dwustronnych zobowiązań przyjętych przez Litwę między innymi w Traktacie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy z roku 1994" - głosi oświadczenie MSZ.

W ocenie resortu, władze Litwy "nie okazały woli partnerskiego potraktowania tej, tak ważnej dla polskiej społeczności na Litwie, kwestii i nie podjęły działań w celu znalezienia rozwiązania zgodnego z europejskimi standardami i powszechnie uznawaną w prawie międzynarodowym zasadą niepogarszania praw nabytych przez mniejszości".

"Przymusowa asymilacja"

"Skutki wprowadzonych obecnie zmian prowadzą do stopniowego demontażu systemu szkolnictwa polskiej mniejszości, a tym samym, miast wzmacniać integrację i obywatelski udział mniejszości polskiej w życiu społeczeństwa litewskiego, prowadzić będą do przymusowej asymilacji" - czytamy w oświadczeniu.
Przyjęta w ubiegły czwartek nowela przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładamy przedmiot o nazwie podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

to