Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 26.03.2011

Punktualnie o godz. 20.30 w ponad 130 krajach na świecie zgasło światło

W ramach akcji "Godzina dla Ziemi" ciemności ogarnęły najbardziej charakterystyczne budowle świata, m.in. wieżę Eiffle'a, rzymskie Koloseum czy most Golden Gate w San Francisco.
Punktualnie o godz. 20.30 w ponad 130 krajach na świecie zgasło światłofot. PAP/EPA/WU HONG

Ciemno było też w Polsce, punktualnie o godz. 20.30 zgasło oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki, Bazyliki Najświętszej Marii Panny w Krakowie, Złotej Bramy w Gdańsku, czy poznańskiego ratusza.

W akcję zaangażował się też prezydent Bronisław Komorowski, o tej porze na godzinę zgasły światła w Pałacu Prezydenckim i w Belwederze.

Akcja rozpoczyna się o tej samej godzinie w każdej strefie czasowej.

"Nie trzeba wiele, by pomóc planecie"

"Godzina dla Ziemi" jest akcją społeczną na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę gaszą światło, by symbolicznie przeciwstawić się zagrożeniom klimatycznym naszej planety. Akcję zapoczątkowali pięć lat temu Australijczycy. Rok później zaczęły się dołączać kolejne państwa, w tym Polska.

W tym roku organizatorzy akcji z WWF (World Wide Fund - Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody), wzywają do przemyśleń dłuższych niż tylko godzina. Chodzi o to, by dbać o klimat nie przez 60 minut, a 365 dni w roku.

Wojciech Stępniewski z polskiego oddziału WWF zachęca do zmiany nawyków, która pomoże nie tylko zmniejszyć wydatki ponoszone przez nas na energię elektryczną, ale również przyczyni się do ochrony środowiska. Jak zaznaczył, nie trzeba wiele, by pomóc naszej planecie.

Według ekologów powinniśmy wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne, wyłączać urządzenia elektryczne, których nie używamy, segregować śmieci, jeździć komunikacją miejską i na rowerze oraz oszczędzać wodę.

IAR,kk