Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 30.03.2011

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Dwie uroczystości w Warszawie

W stolicy zawiązał się komitet obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej, który postanowił zorganizować niezależne od państwowych uroczystości upamiętniające ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010
Konferencja Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy w SmoleńskuKonferencja Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy w Smoleńskufot. PAP/Jacek Turczyk

Organizatorzy obchodów na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w dniu katastrofy i wiele dni po niej gromadziło się tysiące Polaków, przedstawili własny scenariusz uroczystości.

- Apelujemy o godne obchody - w duchu prawdy, spokoju i powagi - powiedziała na konferencji prasowej jedna z członkiń Społecznego Komitetu Anita Czerwińska. Wezwała ona, by w hołdzie ofiarom przynieść na Krakowskie Przedmieście kwiaty i znicze, wywiesić na budynkach flagi narodowe, a w oknach zapalić świece.

- Niech w dniu rocznicy, o godzinie 8.41 Polska zatrzyma się na minutę - dodała przedstawicielka Społecznego Komitetu Obchodów Pierwszej Rocznicy Katastrofy w Smoleńsku.

Obywatelską inicjatywę poparło do tej pory kilkadziesiąt różnego rodzaju stowarzyszeń i komitetów. Do obchodów rocznicy katastrofy na Krakowskim Przedmieściu dołączyło się też kilkadziesiąt osób, które straciły w katastrofie swoich bliskich.

"Chcielibyśmy pomodlić się w spokoju"

Andrzej Melak - brat tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka - powiedział na konferencji, że nie będzie uczestniczył w żadnej uroczystości organizowanej przez władze państwowe.

- Uroczystość na Powązkach, przy grobach ofiar katastrofy jest zaplanowana w godzinie, w której kilkadziesiąt rodzin zmarłych chciałoby w spokoju, we własnym gronie pomodlić się przy mogiłach bliskich – zaznaczył Melak.

W ramach obchodów rocznicy katastrofy organizowanych przez Społeczny Komitet o godzinie 8.41 przed pałacem prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. W południe odbędzie się modlitwa "Anioł Pański", a po południu uczestnicy obchodów przejdą na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się koncert muzyki i czytanie patriotycznej poezji przez społecznych aktorów.

Wieczorem (godzina 19:00) w Archikatedrze św. Jana odbędzie się nabożeństwo, po którym ulicami Starego Miasta - jak co miesiąc - przejdzie marsz pamięci.

IAR, aj