Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.04.2011

11 tysięcy ofiar kataklizmu w Japonii. Skażenie w Fukushimie wzrosło

16 tysięcy osób jest na liście zaginionych, 11 tysięcy nie żyje - japońska policja podała najnowszy bilans strat po trzęsieniu ziemi i tsunami. Według ostatnich doniesień elektrowni Fukushima sytuacja nie poprawia się.
Elektrownia Fukushima- zdjęcia z samolotu bezzałogowegoElektrownia Fukushima- zdjęcia z samolotu bezzałogowegofot. PAP/EPA

Najwięcej osób zginęło w prefekturach Miyagi - 3.959, Iwate - 3.349 i Fukushima - 1.049. Oficjalna liczba rannych sięga 3 tysięcy.

Według wstępnych szacunków, w wyniku kataklizmu całkowicie zniszczonych zostało 17 tysięcy domów, ponad 123 tysiące budynków zostało uszkodzonych.

Fukushima: wysokie promieniowanie

Operator japońskiej elektrowni atomowej "Fukushima-1", firma TEPCO, poinformowała, że skażenie radioaktywne wody w podziemnym tunelu ponad 10 tysięcy razy przekracza dopuszczalne normy.

W wodzie gruntowej na głębokości ok. 14 m w pobliżu budynku turbiny reaktora nr 1 wykryto radioaktywny jod-131. Rzecznik operatora, Naoyuki Matsumo, uspokoił, że rezerwuary wody pitnej nie zostały skażone. Operator siłowni, zniszczonej podczas trzęsienia ziemi, zaczął spryskiwać elektrownię syntetyczną żywicą, jednak akcję trzeba było przerwać ze względu na deszcz. Zastosowanie żywicy ma m.in. zapobiec rozprzestrzenieniu się radioaktywnej chmury znad elektrowni.

Z kolei ministerstwo zdrowia podało, że w wołowinie z prefektury Fukushima odnotowano podwyższony poziom radioaktywnego cezu, wynoszący 510 bekereli. Limit wynosi 500 bekereli.

Wcześniej Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego podała, że promieniowanie w morzu w rejonie elektrowni jest najwyższe od początku katastrofy.

W akcji w elektrowni "Fukushima-1" mają pomóc Japończykom specjaliści z Francji. Poinformowała o tym prezes Areva, największego francuskiego koncernu zajmującego się energetyką jądrową, Anne Lauvergeon. Powiedziała ona, że sytuacja w elektrowni "Fukushima-1" jest bardzo poważna, a katastrofa była wstrząsem dla wszystkich pracujących w energetyce nuklearnej. W najbliższym czasie Areva wyśle do Japonii 20 specjalistów, a także 10 tysięcy kombinezonów chroniących przed promieniowaniem, 3 tysiące masek i 20 tysięcy par rękawic ochronnych dla ekip pracujących w elektrowni.

Więcej informacji o Japonii

IAR/agkm