Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 13.04.2011

Narodowy Spis Powszechny trwa. Jak się spiszą niewierzący?

Nie ma miejsca dla niewierzących w Spisie Powszechnym.
Narodowy Spis Powszechny trwa. Jak się spiszą niewierzący?Fot. stat.gov.pl

Muszą wybrać konkretną religię lub wpisać "bez wyznania" - zauważa "Gazeta Wyborcza". W Narodowym Spisie Powszechnym, w tzw. formularzach osobowych, obok pytań o przynależność narodową i język jest pytanie: "Do jakiego wyznania (Kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?". Odpowiedź jest dobrowolna.

Jeśli ktoś chce, może wybrać jedno z prawie 200 załączonych wyznań albo dopisać w rubryce "inne" takie wyznanie, którego na liście zabrakło. Może też wypełnić okienko "nie należę do żadnego wyznania".

Pozornie wszystko jest w porządku, mimo to pytanie budzi kontrowersję. Bo w ten sposób do jednej kategorii przyporządkowuje się wierzących, którzy nie czują przynależności do żadnej religii, agnostyków, którzy nie przesądzają, czy Bóg istnieje, oraz ateistów, którzy jego istnienie negują.

Czytaj więcej o spisie powszechnym >>>

Na Facebooku organizują się grupy, które namawiają do wpisywania w spisie "brak wyznania". Dlaczego? - Bo nikt nie wie, jaki procent Polaków to niewierzący - tłumaczą autorzy strony, która zgromadziła ponad 7 tys. zainteresowanych.

"Gazeta Wyborcza", IAR/ aj