Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 14.04.2011

Jakie powinno być polskie wojsko w najbliższych latach?

Zagrożenia dla Polski pochodzą spoza Europy - tak wynika ze "Strategicznego przeglądu obronnego" (SPO), opracowanego w MON dokumentu kluczowego dla rozwoju armii.

"Rzeczpospolita" publikuje główne założenia dokumentu, którego część zostanie w czwartek ujawniona. Raport, który opracowano dopiero drugi raz po 1989 roku, ma odpowiedzieć na pytanie, jaka powinna być polska armia w najbliższych latach - pisze dziennik.

Lech Kościuk, dyrektor Departamentu Transformacji, pełnomocnik szefa MON ds. przeprowadzenia SPO, zaznacza, że tezy zawarte w opracowaniu to propozycja dla rządzących.

"Rzeczpospolita" pisze, że według autorów przeglądu, zagrożenie Polski wielką wojna jest niewielkie. - Konflikty i niestabilność będą cechowały otoczenie Europy - takie sformułowanie znalazło się w raporcie, i dlatego polskie wojsko powinno być gotowe do brania udziału w konfliktach poza kontynentem. - Jest bardzo prawdopodobne, że będzie uczestniczyć w misjach - dodaje Kościuk.

Z raportu wynika także, że w najbliższych latach trzeba będzie wycofać prawie dwie trzecie sprzętu wojskowego, a za 10-15 lat czekają nas pierwsze remonty modernizacyjne samolotów F-16 czy transporterów Rosomak. Modernizacja techniczna i zakupy nowoczesnego sprzętu zostały więc w SPO potraktowane jako priorytet. Dodatkowo, jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", autorzy SPO sugerują docelowo 80 tysięcy żołnierzy zawodowych. Obecnie mamy 100 tysięcy - dodaje gazeta.

IAR, sm