Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 20.04.2011

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: nie powołujcie takiego zarządu TVP

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich apeluje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o niepowoływanie zarządu TVP w składzie, jaki zaproponowała rada nadzorcza spółki.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: nie powołujcie takiego zarządu TVPfot. TVP

Rada Nadzorcza TVP zaproponowała w piątek trzyosobowy zarząd: Juliusz Braun jako prezes, Bogusław Piwowar i Marian Zalewski. KRRiT rozpatrzy wniosek o powołanie nowego zarządu spółki po świętach wielkanocnych.

Nie chcą Zalewskiego i Piworara, Braun im nie przeszkadza

W apelu SDP napisało, że wybór Mariana Zalewskiego i Bogusława Piwowara, to "zastosowanie parytetu politycznego i podważenie idei nowej ustawy medialnej o odpolitycznieniu mediów publicznych".

"Procesy upolityczniania i podporządkowywania interesom partyjnym programów telewizji publicznej odnotowywaliśmy od wielu lat, dając temu publiczny wyraz - również podczas obecności we władzach TVP Mariana Zalewskiego i Bogusława Piwowara - rekomendowanych teraz przez RN do zarządu" - podkreśla prezes SDP Krystyna Mokrosińska.

"Apelujemy do parlamentarzystów - jeżeli nowa ustawa medialna nie sprawdziła się w praktyce, należy ją zmienić. Media publiczne nie mogą pozostawać politycznym łupem" - głosi apel do KRRiT.

Teraz kojarzony z PO, wcześniej w Unii Wolności

Juliusz Braun, którego rada nadzorcza chce widzieć na stanowisku prezesa TVP, obecnie pełni tę funkcję jako delegowany do zarządu członek RN telewizji. Kojarzony obecnie z PO Braun trafił do rady jako reprezentant ministra kultury.
W przeszłości Braun był m.in. członkiem (w latach 1999-2005) oraz przewodniczącym KRRiT. W okresie od 1989 do 1999 r. był posłem z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności.

Związany z SLD

Bogusław Piwowar, który ma być członkiem zarządu TVP, kojarzony jest z SLD. To menedżer specjalizujący się w zarządzaniu mediami elektronicznymi. Zasiadał w RN TVP poprzedniej kadencji, pełniąc wówczas funkcję p.o. prezesa. W pierwszej połowie lat 90. był szefem Zespołu Informacji Biura Prasowego Rządu, następnie - dyrektorem Departamentu Reklamy w KRRiT. W kolejnych latach pełnił funkcje dyrektora Biura Zarządu TVP (za prezesury Roberta Kwiatkowskiego), szefa Zespołu Public Relations i rzecznika prasowego spółki Nafta Polska, wiceprezesa Business Centre Club. Jest autorem publikacji eksperckich o problematyce reklamy, sponsoringu i lobbingu.

Członek PSL i obecnego rządu

Marian Zalewski to obecny wiceminister rolnictwa i członek PSL. W przeszłości był m.in. wiceszefem RN telewizji (1996-1998) oraz członkiem zarządu TVP (w latach 1998-2000) nadzorującym m.in. programy informacyjne: Teleexpress, Panoramę, Wiadomości oraz Telegazetę i pion administracji. W latach 1994-1997 pełnił m.in. funkcję doradcy premiera Waldemara Pawlaka. Pracował też jako redaktor naczelny miesięcznika ZG ZOSP RP "Strażak".

Decyzja po świętach

KRRiT rozpatrzy wniosek rady nadzorczej o powołanie nowego zarządu spółki dopiero po świętach wielkanocnych. Do końca tygodnia KRRiT czeka bowiem na ekspertyzę prawną, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy po wejściu Brauna i Piwowara do zarządu (obaj są dziś członkami rady nadzorczej TVP) rada nadzorcza będzie mogła nadal odbywać posiedzenia i przyjmować uchwały, czy też możliwe to będzie dopiero po uzupełnieniu wakatów.

mch