Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 28.04.2011

Matura 2011: przyszli studenci wolą bardziej politechnikę niż uniwersytet

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka, powiedziała, że reforma szkolnictwa doprowadziła do korzystnych zmian w działaniu wyższych uczelni.
Minister Barbara KudryckaMinister Barbara KudryckaFot. Wojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Barbara Kudrycka: wśród najpopularniejszych szkół wyższych, wybieranych przez maturzystów, znalazły się cztery politechniki
  • Barbara Kudrycka: uczelnie będą musiały zmieniać swoje programy nauczania, by odpowiadać na potrzeby pracodawców
Czytaj także

Za sześć dni zaczynają się matury, po których nastąpi kolejny nabór na studia. Pani minister przytoczyła dane, z których wynika, że wśród najpopularniejszych szkół wyższych, wybieranych przez maturzystów, znalazły się cztery politechniki, a dopiero na czwartym miejscu - Uniwersytet Warszawski.

Zdaniem gościa Sygnałów Dnia jest to wynik wprowadzenia nowego systemu stypendialnego. System tak zwanych kierunków zamawianych objął około 20 tysięcy studentów. Chodzi o zainteresowanie młodych kierunkami technicznymi, po których łatwiej dostać pracę. Ci, którzy podejmą naukę na wybranych wydziałach, mogą liczyć na stypendium - około tysiąca złotych miesięcznie. Zdaniem pani minister dzięki temu systemowi zarządzanie, budownictwo, pedagogika, prawo, informatyka, czy inżynieria środowiska skutecznie konkurują z kierunkami klasycznymi, jak prawo, czy filologie.

Jednocześnie pani minister przytoczyła raport organizacji pracodawców, skarżących się, że studenci - nawet po wydziałach specjalistycznych - mają wprawdzie dużo wiedzy, ale zbyt mało konkretnych umiejętności, przydatnych w zawodzie. Barbara Kudrycka zapowiedziała dalsze zmiany w systemie kształcenia wyższego. Chodzi przede wszystkim o uzupełnienie programu dodatkowymi kursami praktycznymi.

Minister Kudrycka uznała, że sytuacja, w której co piąty absolwent szuka pracy po studiach, nie jest niczym wyjątkowym. Podkreśliła, że w Polsce jest wysoki procent osób z wyższym wykształceniem. Studiów nie należy zatem traktować wyłącznie jako sposobu zdobycia zawodu.

Więcej w Jedynce >>>


IAR, sm