Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 14.05.2011

Ponad połowa Europejczyków chce wyjechać z kraju i pracować za granicą

Brak gotówki zniechęca jednak wielu ankietowanych do wykonania pierwszego kroku, czyli decyzji o szkoleniu, bądź studiach za granicą.
Ponad połowa Europejczyków chce wyjechać z kraju i pracować za granicąGlow Images/East News

Takie są rezultaty sondażu Eurobarometru opublikowanego w Brukseli.

Polacy w tym badaniu nie wybijają się szczególnie i zajmują miejsce w połowie stawki - 58 procent zgłosiło chęć pracy za granicą. Z całej Unii najchętniej skorzystaliby z takiej oferty Szwedzi, Rumuni, Bułgarzy i Finowie (prawie 75 proc.), natomiast najmniej wyrywni są Włosi (38 procent).

Jeśli chodzi o studia za granicą, które w wielu przypadkach ułatwiają później znalezienie pracy w innym kraju, to Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc, przed Bułgarią, Wielką Brytanią, Rumunią i Włochami. Tylko 13 procent rodaków studiowało, bądź przechodziło szkolenia za granicą. Najczęściej wyjeżdżali mieszkańcy Luksemburga i Cypru - prawie 40 procent.

Przeszkodą w studiowaniu za granicą są głównie finanse. Jedna trzecia młodych ludzi odpowiadała, że chciała wyjechać, ale nie było jej na to stać. Europejczycy, którzy zdecydowali się na wyjazd, w większości utrzymywali się z własnych oszczędności.

Niewielu finansowało swój pobyt z krajowych, lub regionalnych pożyczek, czy dotacji. Najrzadziej z tej formy finansowania korzystali obywatele Litwy i Rumunii - zaledwie 2 procent, a także Polski, gdzie o stypendia, bądź pożyczki ubiegało się tylko 5 procent młodych ludzi, natomiast w Luksemburgu ponad połowa.

IAR,kk