Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 16.05.2011

Czy zabraknie wody w Tybecie? Giną himalajskie lodowce

Według raportu Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych w ciągu 15 lat zmniejszyło się około 75 proc. himalajskich lodowców, średnio o ponad trzy i pół kilometra.
Lodowiec Khumbu w Himalajach, otoczony przez Mount Everest, Lhotse i Nuptse. W jego dolnej części znajduje się lodospad Ice Fall, będący jednym z najtrudniejszych etapów podróży na sąsiednie szczyty.Lodowiec Khumbu w Himalajach, otoczony przez Mount Everest, Lhotse i Nuptse. W jego dolnej części znajduje się lodospad Ice Fall, będący jednym z najtrudniejszych etapów podróży na sąsiednie szczyty.źr. wikipedia

Raport Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych powstał w wyniku analizy zdjęć satelitarnych Himalajów oraz Wyżyny Tybetańskiej wykonanych w okresie ostatnich 15 lat przez indyjskie satelity badawcze.

Według raportu zmniejszyło się w ostatnich latach około 75 proc. himalajskich lodowców, 17% nie wykazało zmian, natomiast jedynie 8 proc. nieco powiększyło swoją powierzchnię.

Od roku 1989 himalajskie lodowce skurczyły się średnio o ponad trzy i pół kilometra. Badaniami objęto ponad dwa tysiące z nich. Jedną z przyczyn kurczenia się lodowców w Himalajach są zmiany klimatyczne.

Czy zabraknie wody w Tybecie?

Wycofywanie się himalajskich lodowców stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństw korzystających z wód w rzekach zasilanych przez zasoby wodne Himalajów i Tybetu. Na zagrożenie takie wskazywał wielokrotnie XIV Dalajlama, który w swojej działalności publicznej porusza często kwestie ekologiczne.

- Jeżeli obecna sytuacja będzie się rozwijała, to poważne konsekwencje poniosą wszystkie obszary, a także ludzie na nich mieszkający, których życie zależne jest od wielkich rzek biorących początek w Tybecie - podkreślał duchowy przywódca.

Według ekspertów, Azji Południowej już w perspektywie kilkudziesięciu lat grozi poważny deficyt wody, który może doprowadzić do wielkich migracji, a nawet wojen o dostęp do wody.

gs