Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 17.05.2011

Królowa brytyjska w Irlandii. Koszmar bodyguarda

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II jest już w Irlandii. To historyczna podróż. Stopa brytyjskiego monarchy nie stanęła na tej ziemi od stu lat. W gotowości jest 10 tysięcy policjantów i żołnierzy.
Lotnisko w pobliżu Dublina, na którym wylądowała królowaLotnisko w pobliżu Dublina, na którym wylądowała królowafot. PAP/EPA

Media brytyjskie i irlandzkie piszą o szczególnych środkach bezpieczeństwa, niektórzy nazywają pionierską wyprawę królowej „koszmarem” służb zapewniającej monarchii ochronę. „Irish Times” pisze o największej operacji służb bezpieczeństwa w historii kraju i o obawach, że republikańscy dysydenci mogą zakłócić przebieg tej wizyty.

Niepokoje te podsycają dodatkowo poniedziałkowe wydarzenia w Londynie. Policja brytyjska otrzymała kodowane ostrzeżenie o bombie od dysydentów republikańskich z Irlandii Północnej. Wkrótce potem potwierdzono te doniesienia. Z kolei w Irlandii w nocy z poniedziałku na wtorek zdetonowano bombę domowej roboty.

To pierwsza wizyta brytyjskiego monarchy w Dublinie od 1911 roku. Królowa wylądowała w Irlandii około południa miejscowego czasu. Będzie ją ochraniać stu uzbrojonych brytyjskich policjantów, 8000 policjantów irlandzkich, 2000 żołnierzy. Centrum miasta ogłoszono strefą bez samochodów, żeby zapobiec wybuchom samochodów-pułapek. Zaplombowano włazy do studzienek i sprawdzono latarnie.

Graffiti
Graffiti w Dublinie; fot. PAP/EPA/Enda Doran

Królową zaprosiła prezydent Irlandii Mary McAleese. Elżbieta II pojechała do Irlandii wraz z mężem, księciem Edynburga, Filipem. Wizyta potrwa cztery dni, od wtorku do piątku. W programie jest między innymi spotkanie królowej z prezydent Mary McAleese i z premierem Endą McKennym, zwiedzanie zabytków takich jak Trinity College. Do królowej w środę dołączy premier David Cameron.

Królowa odwiedzi miejsca, które są bardzo drażliwe dla historii relacji brytyjsko-irlandzkich., na przykład stadion Croke Park, gdzie brytyjskie oddziały otworzyły w 1920 roku ogień podczas meczu futbolowego, zabijając 14 osób. Złoży wieniec w Ogrodzie Pamięci, gdzie uczczono bojowników o niepodległość Irlandii.

W Irlandii wiele osób sprzeciwia się przyjazdowi brytyjskiej królowej, uznaje tę wizytę za kontrowersyjną. Wcześniej szef Sinn Fein Gerry McAdams ocenił, że wizyta jest przedwczesna.

Republikanie zapewniali, że zrobią wszystko co możliwe, żeby zakłócić wizytę i opisywali królową jako „przestępcę wojennego” podczas uroczystości upamiętniających antybrytyjskie powstanie wielkanocne 1916 roku – przypomina „Daily Telegraph”.

agkm

Protesty
Protesty w Dublinie, fot. PAP/EPA/Enda Doran