Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 09.06.2011

Po tragicznym wypadku stawiają rogatki

W Mostach pod Lęborkiem, gdzie pod koniec kwietnia pod pociąg wjechała ciężarówka, mają być zainstalowane rogatki kolejowe.
Po tragicznym wypadku stawiają rogatkiźr. wikipedia.com
Posłuchaj
  • Leszek Lewiński z gdyńskiego zakładu PKP Linie Kolejowe mówi o dofinansowaniu rogatek
  • Ryszard Witke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, zadeklarował, że dofinansuje powstanie rogatek
Czytaj także

Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś przedstawiciele kolei z samorządowcami. Ma to poprawić bezpieczeństwo w miejscu, gdzie pod koniec kwietnia pod pociąg wjechała ciężarówka. Zginęły dwie osoby, a ponad 20 zostało rannych.

Przejazd kolejowy w Mostach, na którym do tej pory zainstalowana była tylko sygnalizacja dźwiękowa i świetlna, został przekwalifikowany na wyższy poziom bezpieczeństwa, co oznacza, że zostaną na nim zamontowane bariery.

- Cztery rogatki będą uruchamiane odpowiednio wcześniej przez przejeżdżający pociąg. Na razie nie wiadomo kiedy to się stanie, ponieważ na przeszkodzie stoi brak pieniędzy - poinformował Leszek Lewiński z gdyńskiego zakładu PKP Linie Kolejowe

Kolej zwróciła się do samorządowców, aby dołożyli się do montażu rogatek. Ryszard Witke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, zadeklarował, że dofinansuje inwestycję.

Kolejarze szacują, że montaż rogatek na przejeździe kolejowym może kosztować około 200 tysięcy złotych.

Średnio co 34 godziny w Polsce dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowych. W ubiegłym roku było ich 258. Śmierć na szynach poniosło 51 osób.

- Na przejazdach kolejowych sami kierowcy powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Nawet na strzeżonych przejazdach zdarzają się zasłabnięcia dróżników - przypomniała Katarzyna Gawlik-Tarnowska z Polskich Linii Kolejowych

IAR, mr