Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 11.06.2011

"Nie" dla obcojęzycznych piosenek w Opolu

Według ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej nie jest dobrym miejscem do wykonywania utworów w języku obcym.
Bogdan ZdrojewskiBogdan ZdrojewskiPR
Posłuchaj
  • Bogdan Zdrojewski mówi o tym, że należy nawiązywać do zagranicznych twórców, ale przy okazji nie wolno zapominać o języku polskim
  • Bogdan Zdrojewski twierdzi, że warto sięgać do korzeni, do wybitnych polskich twórców, którzy stanowią wzorzec dla obecnych artystów
  • Bogdan Zdrojewski o przebudowie amfiteatru w Opolu
Czytaj także

Bogdan Zdrojewski, po obejrzeniu wczorajszych występów, nie do końca był zadowolony z pomysłu wykonywania piosenek zagranicznych gwiazd. Usprawiedliwiał jedynie Ryszarda Rynkowskiego, który zaśpiewał utwór Joe Cockera "Unchain my heart", z którym kiedyś współpracował. - My nie możemy uciekać od tych szerokich kontekstów, możemy do nich nawiązywać, ale musimy pamiętać o tym, że język polski jest wartością samą w sobie – podkreślił Bogdan Zdrojewski.

Zdaniem ministra, festiwal w Opolu powinien jak najwięcej czerpać z klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Zasugerował nawiązywanie do Kabaretu Starszych Panów, Ewy Demarczyk, Czesława Niemena czy Marka Grechuty. Chodzi o wzorce związane z dykcją, kompozycją i wykonywanie utworów na najwyższym poziomie instrumentalnym.


Duże wrażenie zrobił na ministrze nowy amfiteatr w Opolu. Bogdan Zdrojewski cieszył się, że jednak udało się przed festiwalem dokończyć remont. - Mi zależało od wielu lat, żeby ten amfiteatr miał możliwość funkcjonowania w przedłużonym czasie - miał zadaszenie, odpowiednie zaplecze techniczne, ale żeby tez przy tej okazji wybudować instytucję, która będzie przechowywała pamięć polskiej piosenki – powiedział Bogdan Zdrojewski

Przy amfiteatrze opolskim powstało Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, w którym w 2013 roku zostanie otwarta stała siedziba Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu.

Tymczasem drugi dzień 48. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej rozpocznie się od koncertu z okazji 40-lecia Lata z Radiem. Podczas tego koncertu współcześni artyści będą wykonywać swoje piosenki, a także przeboje sprzed kilkudziesięciu lat. Robert Janson z zespołu Varius Manx powiedział, że podczas występu jego zespołu będzie można usłyszeć trzy piosenki - "Orła cień", "Przebudzenie", a także "Poszłabym za tobą" z repertuaru Miry Kubasińskiej i zespołu Breakout.

Na tym koncercie wystąpią też: Stachursky, Zbigniew Wodecki, Ania Wyszkoni, Kayah czy Kobranocka. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia.

Następnie widownia w opolskim amfiteatrze usłyszy piosenki Ewy Demarczyk. Koncert został zorganizowany z okazji 70-tych urodzin artystki.

Dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Klatt powiedział, że w tej części usłyszymy najważniejsze głosy kobiece we współczesnej polskiej muzyce. Przyznał, że kilka artystek odmówiło udziału w tym koncercie, ponieważ bały się, że ich interpretacja będzie znacznie słabsza od oryginału. Podczas tego koncertu na scenie pojawią się m.in. Kayah, Justyna Steczkowska, Katarzyna Groniec czy Ania Dąbrowska.

Drugi dzień festiwalu zakończy kabareton z udziałem młodych, mniej znanych kabaretów.

mr