Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 08.07.2011

Niż demograficzny - jak radzą sobie uczelnie?

Większość polskich uczelni kończy właśnie rekrutację na studia. Kontynuują ją te, które co roku mają problem z przyciągnięciem maturzystów w swoje mury.
Niż demograficzny - jak radzą sobie uczelnie?Spurkait/Wikimedia Commons/CC

Na brak kandydatów nie może narzekać Uniwersytet Warszawski. Tam w październiku naukę zacznie około 10 tysięcy żaków. Anna Korzewa, rzeczniczka uczelni twierdzi, że najlepszym wabikiem na nowych studentów są prestiż i poziom kształcenia.

Przytakuje jej Ewa Chybińska. Rzeczniczka Politechniki Warszawskiej podkreśla, że jej uczelnia zachęca nie tylko maturzystów, ale promuje się także wśród uczniów młodszych klas oraz gimnazjalistów. Częścią tej strategii są na przykład lekcje prowadzone w liceach ogólnokształcących przez wykładowców.

Gorzej przedstawia się sytuacja uczelni prywatnych oraz tych z mniejszych miast. One w wyścigu po maturzystów muszą wytoczyć inne argumenty niż prestiż. Jak radzi sobie Uniwersytet Zielonogórski? Prof. Longin Rybiński, prorektor do spraw kształcenia wylicza, że uczelnia zapewnia dobre warunki lokalowe, dobrą kadrę i wysokie stypendia. Rybiński dodaje też, że od kilku lat liczba maturzystów i kandydatów na studia spada.

Według informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w tym roku szkoły średnie ukończyło prawie 344 tys. osób. Rok temu było ich o 8 tys. więcej.

IAR, aj