Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Radosław Różycki 16.07.2011

Skandal wokół nagrody dla Putina

Kuratorium prestiżowej niemieckiej nagrody Kwadrygi ogłosiło, że w tym roku nie wręczy wyróżnienia, w związku z falą krytyki po decyzji o przyznaniu go premierowi Rosji.
Posłuchaj
  • Protesty przeciw nagrodzie dla Putina. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Czytaj także

W wydanym oświadczeniu organizacja Werkstatt Deutschland uzasadnia zmianę decyzji "masową krytyką w mediach i świecie polityki". Były prezydent Czech Vaclav Havel zagroził, że zrzeknie się nagrody, jeśli wyróżnienie to zostanie przyznane Władymirowi Putinowi. Wczoraj, w ramach protestu, nagrodę oddał duński artysta Olafur Eliasson.
Jak dowiedziała się gazeta "Bild am Sonntag", Havel postawił kapitule nagrody ultimatum. Zapowiedział, że jeśli do poniedziałku nie zmieni swojej decyzji w sprawie Władymira Putina to odda wyróżnienie. Wcześniej rzecznik byłego czeskiego prezydent mówił, że Vaclav Havel jest zaskoczony i rozczarowany tegorocznym werdyktem.

Panek wspiera Havla

Zapowiedź Vaclava Havla, że zrzeknie się prestiżowej niemieckiej nagrody Kwadrygi, jeśli zostanie ona przyznana rosyjskiemu premierowi Władimirowi Putinowi, spotkała się z poparciem w Czechach. Byłego prezydenta poparł, między innymi, Szimon Panek, także laureat tej nagrody.


Szimon Panek jest od lat dyrektorem humanitarnej organizacji „Człowiek w potrzebie” i należy do kręgu najbliższych współpracowników Vaclava Havla. W wypowiedzi dla Czeskiej Telewizji Panek oświadczył, że w pełni zgadza się z ultimatum byłego prezydenta. - To, że nagroda ta nie zostanie przyznana Władimirowi Putinowi ucieszyło mnie. Witam zrewidowaną decyzję komitetu przyznającego nagrodę Kwadrygi - oświadczył Panek. Uzasadnił też, dlaczego poparł Vaclava Havla w tej inicjatywie. - Praktyki Władimira Putina są dalece oddalone od moich wyobrażeń o kierowaniu państwem. Dlatego nie chcę być współlaureatem tej samej nagrody z Putinem - oświadczył. Szimon Panek jest osobą cieszącą się dużym autorytetem moralnym. Sam Vaclav Havel widzi w nim nawet kandydata na prezydenta Czech.

Havel zadowolony

Były prezydent Czech Vaclav Havel z zadowoleniem przyjął w sobotę decyzję o rezygnacji z uhonorowania rosyjskiego premiera Władimira Putina niemiecką prestiżową nagrodą Kwadrygi - poinformowała jego asystentka Sabina Tanczevova.


- Vaclav Havel ocenił, że jury, rozważając ponownie swój wybór, postąpiło w sposób rozsądny - podkreśliła asystentka Havla. Dodała, że nagroda Kwadrygi powinna trafiać do osób, "które poświęciły życie obronie praw człowieka, wolności i rozwojowi demokracji", jak np. zamordowana rosyjska dziennikarka Anna Politkowska, dysydent Siergiej Kowalow czy laureat pokojowego Nobla Liu Xiaobo.

Członkowie kuratorium wyrazili też nadzieję, że pozostałe osobistości, które kilka dni temu ogłoszono laureatami tegorocznych nagród Kwadrygi, okażą zrozumienie dla powodów zmiany wcześniejszej decyzji. Oprócz Putina Kwadrygę mieli otrzymać w tym roku premier palestyński Salam Fajad, minister spraw zagranicznych Meksyku Patricia Espinosa i pochodząca z Turcji nauczycielka Betul Durmaz.

Moskwa szanuje decyzję

Rzecznik rosyjskiego premiera zapewnił, że wycofanie się Niemiec z przyznania Władimirowi Putinowi prestiżowej nagrody Kwadrygi nie wpłynie na relacje Moskwy i Berlina. Dmitrij Pieskow podkreślił w rozmowie z AFP, że kwestia nagrody nie ma nic wspólnego ze stosunkami Niemiec i Rosji. Dodał, że Moskwa szanuje każdą decyzję organizacji Werkstatt Deutschland, która decyduje o nagrodzie.

Wyróżnienie za relacje z Niemcami


Przyznanie nagrody Kwadrygi Władymirowi Putinowi od początku budziło kontrowersje. Decyzja ta spotkała się z krytyką wielu niemieckich polityków oraz obrońców praw człowieka w Rosji. Wielu z nich przekonywało, że to nieporozumienie bo nagrodę Kwadrygi przyznaje się osobom które mogą służyć za wzór, a ich działalność oparta jest na wartościach. Kapituła argumentowała jednak, że Putin zasłużył na wyróżnienie bo pod jego rządami znacznie polepszyły się stosunki rosyjsko-niemieckie.
Nagroda Kwadrygi wręczana jest 3 października, w Dniu Jedności Niemiec, w rocznicę zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Wyróżnienie co roku przyznawane jest przez niemiecką fundację Werkstatt Deutschland za pionierską działalność w sferze polityki, gospodarki i kultury.


Laureaci otrzymują statuetkę kwadrygi wzorowaną na rzeźbie z Bramy Brandenburskiej oraz nagrodę pieniężna w kwocie 25 tys. euro.

rr