Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 19.07.2011

Morowe Panny z Powstania Warszawskiego

Rockowo, hip-hopowo i w stylu reggae - młode artystki zaśpiewają piosenki inspirowane historiami kobiet z Powstania Warszawskiego.
Morowe Panny z Powstania Warszawskiegofot. materiały promocyjne
Posłuchaj
  • Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers o projekcie
Czytaj także

Myślą przewodnią projektu muzycznego Morowe Panny jest opowiedzenie z perspektywy tytułowych bohaterek historii miasta z ich problemami, przemyśleniami odnoszącymi się zarówno do wydarzeń historycznych takich, jak Powstanie Warszawskie, ale też mających swoje konotacje we współczesnej problematyce i zjawiskach społeczno-kulturowych Warszawy.

Morowe Panny to kobiety aktywne zawodowo i rodzinnie, świadome tradycji, historii oraz zjawisk o charakterze społecznym zachodzących we współczesnym świecie. Morowe Panny to, wzorem sanitariuszek, łączniczek z Powstania Warszawskiego, kobiety niebojące się wyzwań a także posiadające poczucie własnej wartości i swojej odrębności, znające również swoje możliwości twórcze zarówno w sferze kultury, jak i w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Koordynatorem muzycznym tego wydarzenia jest Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers. - Zaczynem był komiks - mówi Malejonek.

Wśród zaproszonych do współpracy artystek znalazły się Jadwiga Basińska, Ania Brachaczek, Marika, Mona i Paresłów. Aleksandra Agaciak, znana jako Lilu dla projektu Morowe Panny napisała dwie piosenki - jedna to ballada, a druga jest inspirowana "Rotą" Marii Konopnickiej.

Premierowy koncert odbędzie się 19 lipca o godz. 20.00, Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60A.

W planach jest mini trasa koncertowa po Polsce. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku materiał zostanie zarejestrowany i wydany na płycie.

Muzeum Powstania Warszawskiego wydało już kilka płyt traktujących o Powstaniu Warszawskim i stolicy, m.in. kultowe "Powstanie Warszawskie" zespołu Lao Che, "Gajcy", czy płytę "wawa2010.pl".

IAR,1944.pl,kk