Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 20.07.2011

Aresztowano ostatniego poszukiwanego zbrodniarza wojennego

Serbskie władze zatrzymały Serba chorwackiego pochodzenia Gorana Hadżicia, ostatniego poszukiwanego przez trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne z lat 90. w dawnej Jugosławii.
Aresztowano ostatniego poszukiwanego zbrodniarza wojennegofot. bh-news.com
Posłuchaj
  • Analityk Lubodria Stodiunu: Wytrąca to argumenty tym, którzy twierdzili, że Serbia nie współpracuje z Trybunałem w Hadze. Nie ma już teraz argumentu, że Serbia nie wypełnia warunków, by mogła zostać przyjęta do Unii Europejskiej.
Czytaj także

Na 11 zaplanowano konferencję prasową prezydenta Borisa Tadzicia. Hadzić był wojennym przywódcą Serbów chorwackich. Jest oskarżany przez Trybunał w Hadze o zbrodnie przeciw ludzkości, między innymi o masakrę Chorwatów w szpitalu w Vukovarze w 1991 roku, w czasie której zamordowano 250 osób.

Radio B92 podaje, że Hadżić został zatrzymany na północ od Belgradu niedaleko Fruskiej Gory i swojego domu rodzinnego. Od dawna podejrzewano, że ukrywał się w tej okolicy. Hadżić zniknął siedem lat temu, gdy rządowi w Belgradzie doręczono nakaz jego aresztowania. Niespełna dwa miesiące temu w Serbii zatrzymano byłego przywódcę bośniackich Serbów Ratko Mladicia.

Zbrodniarz wojenny


Na Hadżiciu ciąży w sumie 14 zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Obciąża się go odpowiedzialnością za śmierć setek chorwackich cywilów i deportacje dziesiątków tysięcy Chorwatów i przedstawicieli innych narodowości przez wojska serbskie w czasie wojny w Chorwacji w latach 1991-1995. Hadżić będzie trzecim zbrodniarzem wojennym, który stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii w Hadze.

Na początku lipca rozpoczął się proces generała Ratko Mladicia, oskarżonego o zbrodnie wojenne w latach 1992-1995 podczas wojny w Bośni i długotrwałe krwawe oblężenie Sarajewa. Ponadto uznaje się go za bezpośrednio odpowiedzialnego za masakrę 8 tysięcy muzułmanów 11 lipca 1995 roku w Srebrenicy - największą zbrodnię wojenną w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej.

Trwa też proces przywódcy bośniackich Serbów generała Radovana Karadzicia, również odpowiedzialnego za masakrę w Srebrenicy. Jego akt oskarżenia obejmuje ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, naruszenia praw i obyczajów wojny oraz Konwencji Genewskich.

Obu generałom grozi dożywocie.

Masakra
Masakra w Srebrenicy



mr, sm