Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 31.07.2011

67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Spotkanie powstańców z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz msza święta i apel poległych - to najważniejsze uroczystości rocznicowe.
Powstańcy w WarszawiePowstańcy w Warszawiefot. Jerzy Tomaszewski/Wikimedia Commons

W poniedziałek minie 67 lat od wybuchu powstania. O 13.00 prezydent Bronisław Komorowski wręczy kombatantom odznaczenia państwowe. Muzeum Powstania Warszawskiego spodziewa się na tym spotkaniu około 1700 powstańców. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że takie spotkanie wszystkich żyjących uczestnikow powstania zawsze ma szczególny wymiar. Jak zanacza Gronkiewicz-Waltz, powstańcy przyjeżdżają z między innymi z Australii, USA, czy RPA spotykają kolegów z oddziału i wspominają.

"63 dni gniewu"

Kulmunacyjnym momentem niedzielnych uroczystości na Placu Krasińskich będzie spektakl multimedialny "63 dni gniewu" z udziałem Kingi Preis, Danuty Stenki i Łukasza Garlickiego. Widowisko wyreżyserował Jarosław Minkowicz, a muzykę skomponował Józef Skrzek.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 20.00 , wcześniej przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie msza święta i odbędzie się apel poległych. - Dla powstańców to okazja do wspomnień i oddania hołdu poległym - zaznacza prezes Zwiazku Powstańców Warszawskich generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Jego zdaniem, to dzięki muzeum mlode pokolenie wie co działo się przez 63 dni w Warszawie i - jak dodaje - dzięki temu przetrwa jeszcze przez szereg lat pamięć o dziewczętach i chłopcach, którzy walczyli o ojczyznę.

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do udziału w grze miejskiej "Warszawa moje miasto". - To propozycja dla młodego pokolenia - podkreśla dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. O 21.00 wystartuje po raz 21 bieg powstania warszawskiego. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5 lub 10 kilometrów, trasa została poprowadzona historycznymi ulicami ważnymi dla powstania.

IAR, to