Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 03.08.2011

Podkarpacie walczy z wodą. Ponad 80 interwencji

300 strażaków usuwa skutki nawałnicy, jaka przetoczyła się w nocy nad województwem.
Podkarpacie walczy z wodą. Ponad 80 interwencjifot. Paul McIlroy/Wikimedia Commons/CC

- Wyjeżdżaliśmy do ponad 80 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego, leżajskiego i przemyskiego - mówi dyżurny podkarpackiej straży pożarnej, Maciej Nowak.

Wg Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiecie stalowowolskim. Na wpadającej do Sanu rzece Bukowa w Rudzie Jastkowskiej nadal przekroczony jest stan alarmowy. Stany ostrzegawcze przekroczone są na Sanie w Nisku i Radomyślu oraz na Tanwi w Harasiukach.

W regionie trwa szacowanie strat. Do wojewody podkarpackiego wpłynęło 47 informacji od samorządów o powstałych zniszczeniach w infrastrukturze komunalnej. Szacowane są też straty w rolnictwie.

Mazowsze: pierwsze odszkodowania

Ponad 240 rodzin z regionu radomskiego otrzymało rządową pomoc dla poszkodowanych po burzach i nawałnicach, które w lipcu przeszły nad Mazowszem.

Urząd wojewódzki wypłacił do tej pory około 860 tys. zł zasiłków na najpilniejsze potrzeby bytowe. Jak zaznacza rzecznik wojewody mazowieckiego, Ivetta Biały, są jeszcze pieniądze dla potrzebujących wsparcia. Wojewoda mazowiecki posiada jeszcze 140 tys. zł z rezerwy z MSWiA.

Lipcowa nawałnica zniszczyła uprawy w trzech powiatach: przysuskim, białobrzeskim oraz radomskim. Z tego regionu pochodzi niemal 85 proc. produkcji papryki. Burze zniszczyły około 14 tys. tuneli z papryką i pomidorami.

Obecnie na terenach dotkniętych nawałnicami pracują komisje szacujące straty. Zniszczonych zostało prawie 12 tys. ha oraz 3 tys. gospodarstw.

Mazowieckie kuratorium oświaty objęło pomocą także dzieci z regionu radomskiego. Spędzą wakacje nad morzem i w Zakopanem, otrzymały też zasiłki.

IAR,PAP,kk