Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 16.08.2011

Koniec lata? Bociany szykują się do odlotu

Do podróży przygotowują się także młode bociany, których pierwsze samodzielne próby lotu bardzo często kończą się urazami skrzydeł.
Bocian w gnieździeBocian w gnieździeGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Agata Zienkiewicz z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, kto dowodzi bocianim stadem
  • Ewa Rumińska z Fundacji Albatros zarządzającej Ośrodkiem, nie wszystkie ptaki będą mogły odlecieć
Czytaj także

Jak powiedziała Agata Zienkiewicz z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie (warmińsko-mazurskie), przed odlotem ptaki zbierają się w określonym czasie wszystkie razem.

- Najczęściej w stadzie jest kilka dowodzących bocianów, które decydują, które z ptaków mogą odlecieć, a które nie. Bociany "odrzucone" muszą zostać. Tak działa dobór naturalny - podkreśliła Zienkiewicz.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach>>>

Do odlotu szykują się także młode bociany, których pierwsze samodzielne próby lotu bardzo często kończą się urazami skrzydeł. Każdego dnia Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie otrzymuje kilkanaście zgłoszeń o rannych bocianach - wyjaśnia Ewa Rumińska z Fundacji Albatros zarządzającej Ośrodkiem.

- Nie wszystkie będą mogły odlecieć. Ptaki, których urazy udało się wyleczyć, są wypuszczane. Niestety niektóre bociany trafiają do nas w stanie, który nie pozwala na opuszczenie ośrodka nawet po kuracji - dodała Rumińska.

Na całym świecie żyje ich około 200 tysięcy. Szacuje się, że co czwarty bocian pochodzi z Polski.

Jako ciekawostkę, dodajmy, że jeden bocian w ciągu miesiąca potrafi zjeść nawet 30 kg myszy.

gs