Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Tomasz Owsiński 09.10.2011

Relacja: wybory parlamentarne 2011. Wstępne wyniki o 21.00

W serwisie specjalnym minuta po minucie publikujemy najważniejsze informacje z trwającego głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.
Relacja: wybory parlamentarne 2011. Wstępne wyniki o 21.00PAP/Andrzej Hrechorowicz

W całym kraju trwają wybory do parlamentu. Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Lokale wyborcze zostały otwarte o 7:00 rano. Jak przy każdych wyborach najwięcej chętnych do zagłosowania pojawi się w lokalach wczesnym popołudniem a potem bliżej końca głosowania.

20.28

Wieczory wyborcze już w telewizji. U nas też przygotowania do tego, by poinformować Was o wynikach jak najszybciej.

''

20.00

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że doszło do ponad 120 incydentów zakłócających ciszę wyborczą. Głównie było to zrywanie plakatów wyborczych, rozwieszanie banerów czy rozrzucanie ulotek.

19.01

Frekwencja w wyborach do polskiego parlamentu w Norwegii wyniesie co najmniej 60 procent.

18.35

W Nysie zabrakło urn do głosowania.

18.00

Na stołecznym Żoliborzu głos oddał Janusz Palikot.

''

17.49

Wstępne wyniki wyborów prawdopodobnie poznamy już chwilę po godz. 21, kiedy zostaną zamknięte lokale wyborcze. Tymczasem zapraszamy na wieczór wyborczy w Polskim Radiu. W Jedynce początek o 20.55, w Trójce o 21.00.

Czytaj więcej >>>

17.34

Państwowa Komisja Wyborcza pomyliła się ogłaszając frekwencję wyborczą.

Czytaj więcej >>>

16.58

W Gdańsku zagłosował Lech Wałęsa.

''

16.23

Obserwatorzy z Libii przyjechali w niedzielę do Radomia, by przyjrzeć się, jak w Polsce przebiegają wybory. W ich ocenie, sposób organizacji wyborów jest przejrzysty i demokratyczny. Niektórzy z nich po raz pierwszy w życiu byli świadkami głosowania.

Czytaj więcej >>>

15.57

Według informacji PKW najwyższa frekwencja wyborcza do godz. 14.00 była w Gorzkowie (powiat krasnostawski) na Lubelszczyźnie i wyniosła 51,28 proc

''

15.31

Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej: frekwencja na godz. 14.00 wynosiła 23,03 proc.

Czytaj więcej >>>

15.20

Paweł Kowal wziął udział w głosowaniu w lokalu przy Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

15.14

Nowa, świecka tradycja. Mieszkańcy Czerwonaka stawiają na nietypowe aranżacje lokalu wyborczego. Hasło na ten rok: zaryzykuj głosując.

''

14.46

Na Żoliborzu głosuje Jarosław Kaczyński.

''

14.39

Aleksander Kwaśniewski głosował w lokalu w warszawskim Wilanowie. - To od nas zależy jakość demokracji - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

''

14.20

Tymczasem internauci prześcigają się w szacowaniu wyników. Główni bohaterowie dnia: porowcy, paprykarze, kibole i matoły, Don Taskfiinio i Jerry Duck. A przy nich przeróżne cyfry i liczby.

14.00

Kilka sygnałów o możliwym naruszeniu ciszy wyborczej w świętokrzyskiem. Chodzi o niszczenie plakatów wyborczych i ich wywieszanie. W regionie jeździł też autobus z plakatem jednego z kandydatów.

13.14

Prace dwóch komisji wyborczych w Lublinie zostały wznowione. W podejrzanym pakunku przy wejściu do budynku przy ul. Pogodnej nie było ładunku wybuchowego - poinformowała policja.

Czytaj więcej >>>

13.12

Ewentualna decyzja o wydłużeniu pracy komisji obwodowej w Gorzowie Wlkp., która rozpoczęła pracę ponad 2,5 godziny po godz. 7, może zapaść do godz. 21 - poinformował Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze, sędzia Bogumił Hoszowski.

12.59

1000 zł musiał zapłacić 23-letni kierowca oklejonego plakatami wyborczymi samochodu, który w czasie ciszy wyborczej jeździł ulicami Łodzi.

12.53

Pani Marianna Mróz, która we wrześniu ukończyła 108 lat, oddała swój głos w wyborach parlamentarnych, a zagłosowała na...

Czytaj więcej >>>

12.45

Przewodniczący jednej z komisji wyborczych w Lublinie był pijany. 20-letni mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 1,3 promila alkoholu.

Czytaj więcej >>>

12.39

Prezydent Bronisław Komorowski po oddaniu głosu zapowiedział, że pierwsze konsultacje telefoniczne w sprawie utworzenia rządu odbędzie telefonicznie zaraz po tym, jak poznamy nieoficjalne wyniki głosowania.

Czytaj więcej >>>

12.23

Policja zatrzymała 70-latka z Lublina podejrzewanego o podłożenie podejrzanego pakunku w budynku przy ul. Pogodnej, gdzie ulokowano dwie komisje wyborcze. Prace komisji z powodu alarmu bombowego zostały przerwane.

Czytaj więcej >>>

(fot.
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

12.20

W Józefowie swój głos oddał Janusz Korwin Mikke. Lider Nowej Prawicy przybył do komisji wyborczej z żoną i najbliższą rodziną.

12.18

Premier Donald Tusk zagłosował w liceum. im. Stefana Batorego w Warszawie. W tym samym lokalu wcześniej głos oddał prezydent Bronisław Komorowski.

(fot.
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

12.00

Kardynał Stanisław Dziwisz jednak zagłosował. Dowód osobisty dowiózł mu kierowca.

11.57

Polacy we Włoszech głosują w polskich placówkach konsularnych w Rzymie i Mediolanie oraz w Neapolu. Do udziału w wyborach zapisało się blisko trzy tysiące obywateli polskich, podczas gdy liczbę Polaków mieszkających na Półwyspie Apenińskim szacuje się na ponad sto tysięcy.

11.34

Lublin: doniesienie o bombie przy lokalu wyborczym. Na miejscu są saperzy. Policja zadecydowała o zamknięciu lokali. Przerwę w lokalach wyborczych 157 i 158 przy ulicy Pogodnej ogłoszono o 11.00. Potrwa ona najprawdopodobniej około godziny.

Czytaj więcej >>>

11.25

Metropolita krakowski Stanisław Dziwsz zapomniał dowodu osobistego i nie mógł oddać głosu. Kardynał obiecał, że w wyborach na pewno zagłosuje, ale dopiero po południu.

11.21

Polacy w Czechach głosują tylko w dwóch miastach. Lokale wyborcze otwarto w Pradze, w siedzibie ambasady, i w Ostrawie w budynku konsulatu.

11.17

Kardynał Kazimierz Nycz po wyjściu z lokalu wyborczego: pójście na głosowanie jest naszym faktycznym udziałem w życiu społecznym i politycznym.

(fot.
(fot. PAP/Leszek Szymański)

11.15

W Pacynie (mazowieckie) zagłosował lider PSL Waldemar Pawlak.

11.13

Szczecin: przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski oddał swój głos. Polityk pojawił się w komisji wyborczej wraz z żoną i dziećmi.

11.11

Liceum. im. Stefana Batorego w Warszawie: Prezydent Bronisław Komorowski oddał głos w wyborach.

11.00

Polscy żołnierze w Afganistanie mogą oddać głos w jednym z ośmiu lokali wyborczych w bazach wojskowych. Poza ośmioma lokalami wyborczymi w bazach wojskowych, w Afganistanie czynny jest także lokal wyborczy w ambasadzie w Kabulu.

Czytaj więcej >>>

10.36

Kolejna konferencja PKW dot. frekwencji zaplanowana jest na godzinę 15.30.

10.35

PKW: największa frekwencja w Małopolsce - 4,42 proc., a najmniejsza w woj. zachodniopomorskim - 2,06 proc.

Głosowanie
Głosowanie w lokalu wyborczym obwodowej komisji wyborczej w Krasiczynie na Podkarpaciu (fot. PAP/Darek Delmanowicz).

10.32

PKW: frekwencja wyborcza na godzine 9.00 wyniosła 2,79 proc.

Czytaj więcej >>>

10.18

Jedyny lokal wyborczy na Litwie działa w wydziale konsularnym ambasady RP.
Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych w Wilnie zgłosiło 201 obywateli Polski.

10.07

Około 3700 Polaków ma zamiar głosować w komisjach wyborczych utworzonych w Norwegii. Chętni stanowią zaledwie 6 procent spośród wszystkich Polaków, zarejestrowanych przez norweski urząd imigracyjny.

10.00

Polacy w Niemczech głosują w 13 obwodowych komisjach wyborczych. Chęć udziału w wyborach zgłosiło około 15 tys. osób. Korespondencyjnie zamierza głosować 4.487 wyborców.

9.35

Rozpoczęło się opóźnione głosowanie w lokalu przy ulicy Gwieździstej w Gorzowie Wielkopolskim. W związku z incydentem głosowanie nie będzie tam przedłużone - poinformował z-ca przew. OKW w Zielonej Górze, sędzia Zbigniew Piątek.

Czytaj więcej >>>

(fot.
(fot. PAP/Lech Muszyński)

9.28

Zapraszamy państawa na wieczory wyborcze na antenach Polskiego Radia. Do Jedynki od godziny 20.55 i Trójki od godziny 21 do 23.

9.25

Ponad 600 Polaków zamierza wziąć udział w głosowaniu w Rosji. Utworzono tam 4 komisje wyborcze: w Moskwie, Sankt Petersburgu, Irkucku i Kaliningradzie.

9.17

PKW: około 9.30 prawdopodobnie rozpocznie się opóźnione głosowanie w Gorzowie Wielkopolskim.

9.03

Policja zatrzymała Polaka mieszkającego w Wielkiej Brytanii, który w sobotę późnym wieczorem zadzwonił do Komendy Głównej Policji informując o bombie w jednej z komisji wyborczych w Warszawie.

Czytaj więcej >>>

8.57

Kolejna konferencja PKW dot. frekwencji odbędzie się o godzinie 10.30.

8.50

PKW: wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - białą do Sejmu i żółtą do Senatu. Aby głos był ważny należy postawić znak "X" obok nazwiska wybranego kandydata.

8.40

Co najmniej 156 tysięcy Polaków może oddać głos w wyborach parlamentarnych poza granicami Polski.

8.36

Konferencja PKW: wg stanu na godzinę 7, od wczoraj odnotowano 97 przypadków agitacji i niszczenia plakatów wyborczych.

Czytaj więcej >>>

(fot.
(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)

8.15

Gdzie będą głosować Vipy w Warszawie? Bronisław Komorowski o godz. 11 w Liceum. im. Stefana Batorego, godzinę później zagłosuje tam Donald Tusk. Jarosław Kaczyński ok. godz. 14.15 odda swój głos w Szkołe Głównej Służby Pożarniczej.

8.00

Ok. 3 tys. polskich marynarzy nie może głosować. Obwodowe komisje wyborcze utworzono tylko na żaglowcu "Fryderyk Chopin" oraz dwóch platformach wiertniczych. Inne statki polskich armatorów pływają pod obcymi banderami, a prawo nie pozwala utworzyć na nich obwodów głosowania.

7.55

Głosują także Polacy na Białorusi. Głosowania trwa tam od godziny 6 czasu polskiego. Ze względu na różnicę czasu punkty do głosowania zostaną zamknięte o godzinę wcześniej niż w Polsce.

/

7.50

W Belgii do wyborów zarejestrowało się niecałe 6 tysięcy Polaków. Z nowej formy głosowania korespondencyjnego skorzystało około trzystu osób.

7.45

Głosują już Polacy mieszkający w Chinach. Ze względu na różnicę czasu głosowanie rozpoczęło się tu o 1 w nocy czasu warszawskiego, a zakończy o 15:00.

7.30

W Gorzowie Wielkopolskim opóźnia się otwarcie jednego z lokali wyborczych. Przy ul. Gwiaździstej, obok szkoły, w której znajduje się z lokal wyborczy znaleziono podejrzany pakunek.

Czytaj więcej >>>

7.20

W USA zakończyło się już głosowanie wyborach do polskiego Sejmu i Senatu. Ze względu na różnicę czasu odbyło się ono dzień wcześniej niż w kraju. W głosowaniu wzięło udział około 20 tysięcy osób.

Czytaj więcej >>>

7.10

Wyborcza statystyka. Do głosowania uprawnionych jest 30 mln 768 tys. 225 wyborców.

/

7.05

Mamy 9 października - dzień wyborów parlamentarnych. O 7.00 zaczęły się wybory do Sejmu i Senatu. Wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Zapraszamy do czytania naszej realcji na żywo z wyborów.

Czytaj więcej >>>

to