Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 05.11.2011

110. rocznica powstania Filharmonii Narodowej

W jubileuszowym koncercie, będącym repliką tego sprzed ponad wieku, wziął udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.
110. rocznica powstania Filharmonii Narodowej(fot. PAP/Jacek Turczyk)
Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski o o związku kultury muzycznej z historią i współczesnością Polski
Czytaj także

W foyer prezydent odsłonił tablicę pamiątkową, na której złotymi literami napisano: "Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wybitnemu pianiście i mężowi stanu, soliście pierwszego koncertu i współzałożycielowi Filharmonii Warszawskiej, w 110 rocznicę jej istnienia".

Bronisław Komorowski przypomniał postać Ignacego Paderewskiego i drugiego z fundatorów Filharmonii-barona Leopolda Kronenberga. Mówił o związku kultury muzycznej z historią i współczesnością Polski. - Świadczy o tym ten wspaniały gmach, który przecież dzielił trudne losy polskie, zbudowany przez rodzinę Kronenbergów w ten sposób świadczącą o swoim głębokim polskim patriotyzmie. Oddany do użytku gdy nie było Polski, w 1901 roku, a plakaty obwieszczające pierwszy koncert były polsko i rosyjskojęzyczne - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent odznaczył wieloletniego dyrektora Filharmonii Antoniego Wita, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Antoni Wit dziękując za odznaczenie podkreślił, że wyróżnienie należy się całemu zespołowi Filharmonii Narodowej.

Goście jubileuszowego koncertu słuchali muzyki Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Gwiazdą wieczoru był wietnamskii pianista Dang Thai Son, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

IAR, to