Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 08.11.2011

Już dziś pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu

Nowi parlamentarzyści złożą ślubowanie. Sejm i Senat wybiorą też swoich marszałków i wicemarszałków.
Już dziś pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatufot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Premier Donald Tusk poda formalnie swój rząd do dymisji. Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent Bronisław Komorowski, który - zgodnie z regulaminem - powoła na przewodniczącego posiedzenia najstarszego wiekiem senatora - Kazimierza Kutza.

Pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy marszałek senior Józef Zych z PSL. W ramach inauguracyjnego posiedzenia Sejmu prezydent Bronisław Komorowski wygłosi przemówienie, w którym będzie mowa między innymi o zadaniach rządu.

To będzie pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Tym samym rozpocznie się VII kadencja Sejmu i VIII - Senatu.

Różnica w numeracji kadencji Sejmu i Senatu jest związana z faktem, że w wyborach 1989 roku został wyłoniony w pełni wolny Senat I kadencji oraz oparty na porozumieniach "Okrągłego Stołu" Sejm X kadencji. Jego nazwa stanowiła kontynuację numeracji Sejmów z PRL. Dopiero następne w pełni wolne wybory, wyłoniły Sejm I kadencji.

Ślubowanie posłów i senatorów

Marszałkowie seniorzy odbiorą od nowych posłów i senatorów ślubowanie. Po odczytaniu przez marszałka seniora roty przysięgi, kolejno wyczytywani parlamentarzyści będą wypowiadali słowo "Ślubuję". Mogą dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg".

Posłowie ślubują, że będą "rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczpospolitej".

Wśród 460 parlamentarzystów Sejmu VII kadencji znajduje się: 207 posłów Platformy Obywatelskiej, 157 z Prawa i Sprawiedliwości, 40 z Ruchu Palikota, 28 z Polskiego Stronnictwa Ludowego, 27 przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz jeden reprezentant Mniejszości Niemieckiej. Dotychczasowi koalicjanci PO i PSL mają więc łącznie 235 mandatów. Jest to zaledwie o cztery mandaty więcej, niż wynosi sejmowa większość. W obecnej kadencji w Sejmie będzie sześć klubów parlamentarnych. Ostatni z nich powstał 7 października pod nazwą "Solidarna Polska".

W Senacie zasiądzie: 63 reprezentantów PO, 31 przedsatwicieli PiS i dwóch PSL, a także trzech senatorów niezależnych oraz jeden reprezentant inicjatywy prezydentów miast Obywatele do Senatu.

Misja Donalda Tuska

Na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu premier składa dymisję rządu, przyjmuje ją prezydent. Jak zapowiedział Bronisław Komorowski, misję tworzenia gabinetu powierzy Donaldowi Tuskowi. Dotychczasowy gabinet nie przestanie pracować 8 listopada, obowiązki będzie pełnił do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

Według konstytucji, prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Nowy gabinet zostanie przedstawiony najpóźniej 22 listopada. Do 6 grudnia rząd powinien uzyskać wotum zaufania Sejmu. Jeśli jednak powołanie rządu się nie uda, wówczas Sejm wybiera premiera i proponowanych przez niego ministrów. Tak wybraną Radę Ministrów powołuje prezydent.

Jeśli i Sejmowi nie uda się wybrać premiera, drugą próbę powołania premiera oraz pozostałych członków rządu podejmuje prezydent. W przypadku niepowodzenia, prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.

IAR,kk