Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wittenberg 08.11.2011

Ewa Kopacz została marszałkiem Sejmu VII kadencji

Była minister zdrowia została wybrana głosami PO, PSL, SLD i RP. Przeciw głosowali członkowie PiS.
Ewa KopaczEwa Kopaczkopacz.pl
Posłuchaj
  • Mariusz Błaszczak przypomniał zasługi w działalności publicznej Marka Kuchcińskiego - kandydata PiS na marszałka Sejmu
  • Sławomir Nowak rekomenduje Ewę Kopacz
Czytaj także

Za kandydaturą Ewy Kopacz było 300 parlamentarzystów, za kandydaturą Marka Kuchcińskiego - 150 posłów. Po ogłoszeniu wyników głosowania, Kopacz przejęła prowadzenie obrad.

Posłuchaj, co o kandydaturze Kopacz mówili politycy >>>

Wcześniej Ludwik Dorn zgłosił wniosek, by głosowanie nad kandydaturą Kopacz zostało przeprowadzone dopiero po tym, jak Sąd Najwyższy zdecyduje o losie dwóch posłów-elektów, których mandaty zostały wygaszone wcześniej przez Grzegorza Schetynę, marszałka Sejmu VI kadencji. Zdaniem Dorna sytuacja budzi wątpliwości prawne i może doprowadzić do unieważnienia głosowania.

Wniosek Dorna poparło 150 posłów, głównie z klubu PiS. Przeciw było 291, tym samym wniosku nie przyjęto.

Sławomir Nowak, który w imieniu posłów popierających byłą minister zdrowia rekomendował ją Sejmowi, podkreślał jej działalność jako lekarki, posłanki i szefowej jednego z najtrudniejszych resortów.

Poseł Nowak stwierdził, że Ewie Kopacz udało się przeprowadzić całościową reformę zdrowia. Sławomir Nowak przypomniał, że była minister zdrowia jako jedyna w Europie nie zakupiła - jak się okazało - niepotrzebnych szczepionek na świńską grypę, zaangażowała się także w walkę z dopalaczami. Nowak dodał, że Ewa Kopacz ma szansę stać się pierwszą kobietą - marszałkiem Sejmu w historii Rzeczpospolitej.

Kontrkandydatem Kopacz, którego kandydaturę zgłosił klub Prawo i Sprawiedliwość, był Marek Kuchciński. Mariusz Błaszczak przekonywał, że działalność polityczna Kuchcińskiego pokazuje, że jest on bardzo dobrym kandydatem, który będzie gwarantował możliwość kierowania Sejmem.

wit