Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 08.11.2011

Media publiczne mogą dostać więcej pieniędzy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad projektem nowelizacji ustawy, tak zwanej "czyszczącej", między innymi poprawiającej system finansowania mediów publicznych.
Media publiczne mogą dostać więcej pieniędzy
Posłuchaj
  • Katarzyna Twardowska: KRRiT pracuje nad projektem nowelizacji ustawy, tzw. "czyszczącej"
Czytaj także

KRRiT nie chce mówić o szczegółach, projekt dotyczy bowiem bardzo wielu kwestii i nie jest jeszcze dopracowany. Rada szacuje jednak, że jeśli parlament przyjmie zaproponowane rozwiązania, Polskie Radio i Telewizja Polska będą mogły otrzymać nawet 650 milionów złotych więcej: KRRiT proponuje, by budżet państwa opłacał abonament za osoby ustawowo zwolnione z daniny.

Także proces cyfryzacji mediów ma dać odbiorcom znacznie szerszą ofertę w ramach tej samej opłaty. W tym również KRRIT upatruje wyższej ściągalności abonamentu, a to z kolei bardziej uniezależni media publiczne od od rynku reklamy, zauważyła rzeczniczka Rady.

Katarzyna Twardowska, podkreśliła, że prace nad projektem trwają od dawna i są na ukończeniu, ale ostateczny efekt zależy od parlamentu. Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego systematycznie maleją. W 2005 roku Polskie Radio otrzymało z tego źródła 204 miliony złotych, w 2010 do Spółki wpłynęło już tylko 156 milionów. Prognoza na koniec tego roku jest jeszcze niższa. Roczna opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 58,75 zł czyli zaledwie 5,53 zł miesięcznie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to