Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 11.11.2011

Kilka tysięcy osób na wiecu Kolorowa Niepodległa

Uczestnicy wiecu chcą w ten sposób wyrazić poparcie dla idei tolerancji. Protestują też przeciwko organizowanemu przez środowiska narodowe Marszowi Niepodległości.
Kilka tysięcy osób na wiecu Kolorowa Niepodległafot. PAP/Paweł Supernak

Uczestnicy wiecu zebrali się na odcinku ul. Marszałkowskiej pomiędzy pl. Konstytucji, a ul. Wilczą. - Pamiętamy o przeszłości i patrzymy w przyszłość. Gdy ktoś mówi: Polska cała biała, my krzyczymy: Polska nowa, kolorowa - rozpoczęła wiec Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Współprowadząca wiec Kazimiera Szczuka, powiedziała, że "Kolorowa Niepodległa nie narodziła się dziś, a trwa od stuleci". Zwróciła się też do emigrantów i osób o innym kolorze skóry, którzy bali się dziś przyjść na wiec. - Chcemy powiedzieć, że "Kolorowa Niepodległa" zebrała się także w waszym imieniu, dla was - powiedziała Szczuka.

Uczestnicy wiecu mają ze sobą plakaty, gwizdki i grzechotki. Wielu ubranych jest w różowe szaliki. Na ul. Marszałkowskiej, na której zablokowano ruch, stanął samochód - platforma, z którego puszczana jest muzyka.

Zamieszki w Święto Niepodległości - zobacz zdjęcia>>>

Jak wcześniej twierdzili organizatorzy, jeżeli na wiecu zbierze się kilka tysięcy osób, wówczas - stojąc i świętując na trasie "Marszu Niepodległości" - zablokują go. "Marsz Niepodległości" ma się rozpocząć o godz. 15 na pl. Konstytucji, a zakończyć na pl. Na Rozdrożu przed pomnikiem Romana Dmowskiego.

Organizatorami "Kolorowej Niepodległej" jest Porozumienie 11 Listopada skupiające środowiska, określajace się jako antyfaszystowskie. Wśród osób popierających tę inicjatywę są m.in. aktorzy: Jacek Poniedziałek, Wojciech Pszoniak, Tomasz Karolak i Borys Szyc, Małgorzata Braunek, Sonia Bohosiewicz i Renata Dancewicz, a także prof. Małgorzata Fuszara z rady programowej Kongresu Kobiet, prof. Maria Janion z PAN, wokalistka jazzowa Urszula Dudziak i pisarka Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię: Święto Niepodległości>>>

Podczas ubiegłorocznego "Marszu Niepodległości", który przeszedł przez stolicę mimo kontrmanifestacji lewicy, doszło do starć pomiędzy uczestnikami obu zgromadzeń. Interweniowała policja, zatrzymano 33 osoby, ranny został jeden funkcjonariusz.

IAR,PAP,kk