Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 19.11.2011

Zagraniczne media o expose: czas oszczędności

Niemieckie media podkreślają że w piątkowym expose Donald Tusk zapowiedział zaciskanie pasa.
Zagraniczne media o expose: czas oszczędnościfot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Niemieckie media o expose Donalda Tuska - korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Czytaj także

Relacjonując debatę nad wotum zaufania dla nowego rządu niemieckie media zauważają, że przed głosowaniem salę obrad opuścili posłowie PiS. Mimo to, Tusk wyraził nadzieję na ponadpartyjne porozumienie, przynajmniej w najważniejszych dla kraju sprawach.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Opisując wczorajsze expose premiera media w Niemczech zwracają uwagę na zapowiedziane oszczędności, w tym podniesienie wieku emerytalnego i ograniczenie przywilejów grup zawodowych. Media podkreślają, że Polaków czekają w najbliższych latach bolesne reformy.

Opozycja odrzuciła ofertę Tuska

Rosyjskie media bez komentarzy poinformowały o wotum zaufania dla gabinetu Donalda Tuska. Dziennikarze przypominają, że w piątkowym expose premier Polski zapowiedział „trudne, ale konieczne reformy”.

Agencja Interfax zwraca uwagę, że nowy gabinet poparły tylko ugrupowania koalicyjne. Natomiast wszystkie partie opozycyjne odrzuciły ofertę premiera Donalda Tuska.

RIA Novosti podkreśla, że trzon polskiego rządu nie zmienił się, ale z partyjnego przekształcił się w gabinet fachowców. - Na 19 ministrów, 6 to osoby nie związane z żadną partią - informują rosyjscy dziennikarze.

ITAR - TASS wybija odpowiedzi premiera Tuska na pytania posłów, z których wynika, że Polska jest dobrze przygotowana na nadejście kryzysu gospodarczego, ale nowy rząd nie spocznie na laurach i będzie podejmował działania zabezpieczające.

Niezależni komentatorzy oceniają nasz kraj jako stabilny na tle trwającego w Unii Europejskiej kryzysu finansowego.

Kontrola nad wydatkami

W piątkowym przemówieniu, inaugurującym jego drugą kadencję jako premiera, Donald Tusk zasygnalizował, że nie dopuści do utraty kontroli nad wydatkami - napisał w komentarzu "Wall Street Journal Europe". Według niego, rynki przyjęły to z uznaniem.

- Polski premier, starając się zapewnić przychylność kapryśnych rynków długów dla swego kraju, przedstawił plany podwyższenia wieku emerytalnego, opodatkowania rolników i wprowadzenia innych rozwiązań, stabilizujących finanse państwa - czytamy w komentarzu gazety.

- Łączny dług publiczny Polski sięgnie pod koniec 2011 roku około 54 proc. PKB. Jest to znacznie poniżej europejskiej średniej, ale premier Tusk wyraźnie zasygnalizował zamiar utrzymania ścisłej kontroli nad wydatkami - dodaje redakcja WSJ.

Z kolei "The Economist" sądzi, że "rząd nareszcie dojrzał do długo odwlekanych reform".

Rząd będzie oszczędzać

Donald Tusk ogłosił walkę z deficytem budżetowym, a jego nowy rząd będzie oszczędzać - napisał w sobotnim wydaniu czeski dziennik lewicowy "Pravo", podsumowując expose szefa polskiego rządu i prezentację jego nowego gabinetu.

Gazeta przytacza w skrócie słowa polskiego premiera, wybijając konieczność wprowadzenia w Polsce cięć budżetowych, wśród nich ograniczenia różnorodnych ulg socjalnych i podatkowych. Za najważniejsze planowane zmiany uznaje przy tym reformę systemu emerytur i podwyższenie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67 lat.

Dziennik przedstawia także pokrótce skład nowego rządu. W liczącej 19 członków ekipie Tuska zostało ośmiu ministrów z jego poprzedniego gabinetu - pisze.

Zauważa, że do rządu weszły cztery kobiety, "wśród nich minister sportu Joanna Mucha, do obowiązków której będzie należała piecza nad końcową fazą przygotowań do europejskich mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012", a także - najmłodszy członek rządu - 30-letni lekarz z Krakowa Władysław Kosiniak-Kamysz, który stanął na czele resortu pracy i polityki społecznej.

Czytaj więcej w relacji - Dzień na żywo>>>

to