Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 24.11.2011

Egipt: wojskowi proszą, by były premier wrócił

Egipska Najwyższa Rada Sił Zbrojnych zwróciła się do byłego premiera Kamala Ganzuriego o sformowanie nowego rządu.
Posłuchaj
  • Relacja Michała Żakowskiego: demonstranci zapowiadają, że nie opuszczą placu Tahrir, dopóki Najwyższa Rada Wojskowa nie poda się do dymisji.
Czytaj także

Jak podała telewizja Al Dżazira, o decyzji poinformował stojący na czele rady marszałek Husejn Tantawi. Ganzuri był premierem Egiptu w latach 90-tych.

/W poniedziałek w Egipcie rozpoczną się pierwsze wybory parlamentarne od obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka. Komentatorzy są jednak podzieleni co do przyszłości Egiptu.

Analitycy obawiali się, że wybory zostaną przełożone w wyniku krawawo stłumionych prostestów na kairskim placu Tahrir, które trwają od 18 listopada. Około 50 tys. ludzi brało udział w demonstracjach, domagając się przekazania władzy cywilom, po tym gdy rząd wojskowych przedstawił główne założenia konstytucji. Policja i wojsko chciała rozpędzić protesty i użyło przeciwko demonstrantom ostrej amunicji. Co najmniej 12 osób zginęło, a kilkaset zostało rannych.

W wyniku protestów rząd podał się do dymisji.

CO WYDARZYŁO SIĘ W EGIPCIE? PRZECZYTAJ KALENDARIUM REWOLUCJI:

LUTY
11 - Hosni Mubarak zrzeka się władzy, którą przejmuje Najwyższa Rada Wojskowa, kierowana przez marszałka Husejna Tantawiego.
12 - Wojsko obiecuje "pokojowe przejście" do "wybieranej władzy cywilnej", zawiesza konstytucję i rozwiązuje parlament.
21 - Zamrożenie kont Mubaraka i jego rodziny.

Hosni
Hosni Mubarak


MARZEC
3 - Premierem zostaje Essam Abd el-Aziz Szaraf.

8 - 13 osób ginie w starciach muzułmanów z Koptami w Kairze.

19 - Referendum w sprawie rewizji konstytucji. 77 proc. głosujących poparło zmiany, które mają umożliwić m.in. przejście do demokratycznego systemu władzy w kraju.

28 - Rada Wojskowa ogłasza tymczasową konstytucję, zgodnie z którą będzie sprawować władzę do czasu wyłonienia nowego szefa państwa. Tymczasowa konstytucja zawiera zmiany zaaprobowane w referendum i zapis, że islam ma status religii państwowej, lecz partie polityczne nie mogą powstawać na zasadzie przynależności wyznaniowej.

KWIECIEŃ
8 - Dziesiątki tysięcy ludzi manifestują w Kairze; jedna osoba zabita.

13 - Mubarak zostaje zatrzymany w ramach dochodzenia. Przebywa w szpitalu w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, dokąd trafił z powodu problemów z sercem, które pojawiły się podczas przesłuchań.

16 - Rozwiązanie Partii Narodowo-Demokratycznej (NDP), rządzącej za czasów Mubaraka.

MAJ
7 - Starcia muzułmanów z Koptami. 15 osób zabitych, ponad 200 rannych.

17 - Żona byłego prezydenta, Suzanne Mubarak, która przebywała w areszcie prewencyjnym, zostaje wypuszczona na wolność po przekazaniu państwu swojego majątku.

CZERWIEC

6 - Bractwo Muzułmańskie, od ponad 50 lat zdelegalizowane w Egipcie, rejestruje "świecką partię polityczną" - Partię Wolności i Sprawiedliwości. Dzięki temu Bractwo, uważane za największą siłę opozycyjną w Egipcie, będzie mogło startować w wyborach parlamentarnych.

28-29 - Ostre starcia manifestujących z policją w Kairze.

LIPIEC
8 - Początek trzytygodniowej okupacji kairskiego placu Tahrir w obronie reform.

23 - Ponad 200 rannych w Kairze podczas starć manifestujących ze zwolennikami wojskowych.

25 - Zatrzymanie byłego premiera Ahmeda Nazifa z oskarżenia o sprzeniewierzenie funduszy publicznych.

29 - Manifestacja na placu Tahrir na apel islamistów. Grupy islamistyczne, które zdominowały protest, wzywały do wprowadzenia szariatu. Czterech zabitych w Al-Arisz na Synaju w walce islamskich radykałów z siłami bezpieczeństwa.

Ahmed
Ahmed Nazif, były premier Egiptu

SIERPIEŃ
3 - Początek procesu Mubaraka, który zeznaje, leżąc na szpitalnym łóżku. Oskarżony jest o korupcję i śmierć manifestantów. Jego synowie Alaa i Gamal, także oskarżeni, w czasie procesu przebywają w metalowej klatce. Ciążą na nich zarzuty zabójstwa uczestników pokojowych protestów antyrządowych oraz korupcji. Państwowa egipska telewizja transmituje proces na żywo. Pierwszy raz w historii Egiptu sądzony jest były szef państwa.

WRZESIEŃ
5 - Dalszy ciąg procesu Mubaraka.

27 - Wojskowe władze Egiptu ogłaszają, że wybory parlamentarne rozpoczną się 28 listopada. Wybory te potrwają kilka miesięcy: 28 listopada ma się rozpocząć wybieranie Zgromadzenia Ludowego, a 29 stycznia 2012 roku organu doradczego - Rady Konsultatywnej.

PAŹDZIERNIK

9 - Demonstracja Koptów, protestujących przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z kościołów. Dochodzi do zamieszek, największych i najtragiczniejszych w skutkach w Egipcie od czasu obalenia Mubaraka: 25 osób zabitych podczas starć z siłami bezpieczeństwa i muzułmańskimi radykałami, ponad 200 osób rannych. Trwa exodus Koptów z Egiptu: według włoskiego ministra spraw zagranicznych Egipt mogło już opuścić nawet 100 tysięcy Koptów.

30 - Odroczenie procesu Mubaraka do 28 grudnia.

LISTOPAD

18 - Około 50 tys. ludzi protestuje na placu Tahrir w Kairze, domagając się przekazania władzy cywilom, po tym gdy rząd wojskowych przedstawił główne założenia konstytucji. Zgodnie z propozycjami wojskowi mieliby możliwość ostatecznego decydowania w większości spraw, zwłaszcza w kwestiach polityki wewnętrznej i budżetu oraz mieliby być wyłączeni spod cywilnej kontroli.

19 - Krwawe starcia na placu Tahrir w stolicy i w wielu innych miastach. Manifestujący domagają się złożenia władzy przez wojsko. Jak podały media, podczas starć demonstrantów z policją w Kairze i w Aleksandrii dwie osoby poniosły śmierć, a ponad 600 zostało rannych.

20 - W Kairze drugi dzień starć policji z tysiącami demonstrantów żądających szybkiego ustalenia terminu, w jakim władze wojskowe ustąpią miejsca rządowi cywilnemu. Co najmniej 10 osób zginęło, a 214 zostało rannych.

21 - Dymisja rządu Essama Szarafa przyjęta.

22 - Marszałek Tantawi potwierdza, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone pod koniec czerwca 2012 roku. Tym samym wojskowi postanowili przyspieszyć proces przekazywania władzy cywilom, czego domagają się protestujący Egipcjanie. Rada zgadza się też na przeprowadzenie wyborów parlamentarnych zgodnie z wcześniejszym harmonogramem - 28 listopada.

23 - Na ulicach egipskich miast trwa konfrontacja sił bezpieczeństwa z uczestnikami protestów przeciwko odwlekaniu przez wojskowych przekazania władzy cywilom.

Demonstranci
Demonstranci koczują na pl. Tahrir

24 - Po pięciu dniach brutalnych walk na kairskim placu Tahrir policja i protestujący zgodzili się na rozejm wynegocjowany przez muzułmańskich duchownych. Przedstawiciel Najwyższej Rady Wojskowej gen. Mamduh Szahin zapewnił, że wybory parlamentarne odbędą się zgodnie z planem. Według agencji AP, w całym kraju podczas zamieszek zginęło co najmniej 40 osób; ministerstwo zdrowia twierdzi, że zginęły 32 osoby, a 2 tys. odniosło obrażenia.

IAR/PAP,wit