Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 15.12.2011

Islandia oficjalnie uznała niepodległość Palestyny

Tym samym Islandia jest jednym z pierwszych w Europie krajów, które zdecydowały się na ten krok.
Flaga PalestynyFlaga Palestynyfot. Wikimedia Commons/Orionist

W stolicy - Reykjaviku - odbyła się uroczysta ceremonia z udziałem władz Islandii oraz szefa palestyńskiej dyplomacji Riada Malkiego.

- W tym dniu, w imieniu parlamentu Islandii, formalnie uznaję palestyńską deklarację niepodległości - mówił podczas uroczystości minister spraw zagranicznych Oessur Skarphedinsson.

Palestyńczycy nie odpuszczają

Od kilku miesięcy władze Autonomii Palestyńskiej prowadzą intensywne zabiegi w celu uznania państwa palestyńskiego na forum ONZ. Na razie na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna złożyli wniosek o przyznanie pełnego członkostwa. W tej chwili jest on rozpatrywany przez Narody Zjednoczone.

Jednak nawet jeśli dojdzie do głosowania w Radzie Bezpieczeństwa, weto w tej sprawie zapowiedział tradycyjny i największy sojusznik Izraela - Stany Zjednoczone.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

31 października Palestyńczycy osiągnęli sukces na jednym z frontów ONZ - zostali przyjęci do UNESCO. 13 grudnia palestyńska flaga została wciągnięta na maszt przed siedzibą organizacji w Paryżu. Za decyzją o przyjęciu Palestyny głosowało 107 państw, 52 wstrzymały się od głosu, a 14 było temu przeciwnych, w tym Stany Zjednoczone i Niemcy.

Izrael oświadczył, że przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jeszcze bardziej utrudni proces pokojowy i dialog izraelsko-palestyński.

mr