Logo Polskiego Radia
IAR
Szymon Gebert 21.12.2011

W Brukseli zmarł wielki polski dziennikarz i publicysta Leopold Unger

W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego "Le Soir". Miał 89 lat. Od dłuższego czasu chorował na raka.
W Brukseli zmarł wielki polski dziennikarz i publicysta Leopold UngerFot. Mariusz Kubik/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) z Brukseli
  • Felieton Leopolda Ungera na temat wpływu sytuacji wewnętrznej Rosji na pozycję prezydenta Borysa Jelcyna.
  • Rozmowa telefoniczna Andrzeja Świdlickiego z Leopoldem Ungerem - publicystą belgijskiego dziennika "Le Soir" i paryskiej "Kultury".
  • "Błyskotliwie, dogłębnie, bezlitośnie, obnażał pragmatyzm zachodu w traktowaniu praw człowieka, sprawy Polski i krajów dawnego Związku Radzieckiego. Równocześnie w drugą stronę informował świat zachodni co się dzieje tak naprawdę w Polsce, co się dzieję za żelazną kurtyną" - opowiada dyrektor portalu polskieradio.pl Andrzej Mietkowski
  • Andrzej Mietkowski:"Czytelnicy „Kultury” paryskiej ogromnie zyskali na tym, że redaktor Giedroyć zaproponował comiesięczny felieton brukselczyka i masa ludzi zaczynało w ogóle lekturę „Kultury” od tego. Komu Unger w tym miesiącu przyłoży, bo był on rzeczywiście bardzo ostry, bezlitosny w swoich felietonach"
Czytaj także

Od ponad 30 lat pisał dla tej francuskojęzycznej gazety, przybierając pseudonim " Paul Mathil".

Leopold Unger urodził się w 1922 roku we Lwowie w żydowskiej rodzinie. W czasie wojny udało mu się dostać do Rumunii, skąd wrócił do Polski, by pracować jako dziennikarz.

Po marcu 1968 (od 1969 roku) żył na stałe na emigracji w Brukseli, gdzie pracował dla "Le Soir", BBC, Radia Wolna Europa, International Herald Tribune i paryskiej "Kultury". Prawie 20 ostatnich lat pisał dla "Gazety Wyborczej".

W 2001 roku Leopold Unger opublikował swoją autobiogarfię pod tytułem "Intruz".

Był laureatem doktoratu honoris causa Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, członkiem Polskiego PEN Clubu, autorem wielu publikacji. Jedną z ostatnich nagród odebrał rok temu w Parlamencie Europejskim w Brukseli - nagrodę „Orła Jana Karskiego”, legendarnego kuriera i emisariusza Państwa Podziemnego, autora raportu o zbrodni Holokaustu. Jest ona przyznawana osobom, które „godnie nad Polską potrafią się zafrasować”. Leopold Unger odbierając nagrodę mówił wtedy, że to wyróżnienie jest najbardziej ze wszystkich wymowne dla niego - polskiego Żyda, weterana dwóch totalitaryzmów, dwukrotnego - hitlerowskiego i komunistycznego - wygnańca.

sg

Posłuchaj felietonów i fragmentów rozmów z Leopoldem Ungerem w archiwum serwisu "Radia Wolności" >>>

Specjalny serwis Polskiego Radia "Radia Wolności" >>>