Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 29.12.2011

Abolicja dla cudzoziemców od Nowego Roku

Od 1 stycznia nielegalnie przebywający w Polsce obcokrajowcy mogą ubiegać się o legalny pobyt na okres dwóch lat.
Abolicja dla cudzoziemców od Nowego Rokufot. abolicja.gov.pl
Posłuchaj
  • Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Czytaj także

Najwięcej nielegalnych cudzoziemców przebywa na terenie Warszawy i okolic. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zapewnia, że jego urzędnicy są przygotowani na pomoc kilku tysiącom ubiegających się o abolicję. Kozłowski zapewnił, że mazowiecki urząd wojewódzki jest przygotowany na obsłużenie nawet siedmiu do dziesięciu tysięcy postępowań abolicyjnych.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala zapewnia, że administracja nie będzie zaskoczona dużym zainteresowaniem cudzoziemców. Podkreśla, że urząd prowadzi akcję informacyjną, aby z abolicji skorzystało jak najwięcej osób. Rogala zaznaczył, że właśnie poinformowanie jak największej grupy cudzoziemców jest dla niego teraz największym wyzwaniem.



Abolicja obejmuje cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce nielegalnie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, a ich nieprzerwany pobyt w naszym kraju trwa co najmniej od początku 2010 roku. Abolicja dotyczy też osób, które od 1 stycznia 2010 roku próbowali uzyskać status uchodźcy.

Abolicja ma pozwolić cudzoziemcom uregulować swoją sytuację w Polsce, na przykład uzyskać legalne zatrudnienie i po zakończeniu abolicji wystąpić o legalny pobyt. Zakończy się 2 lipca 2012 roku.

Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt, do 2 lipca 2012 r. będą musieli złożyć wnioski do właściwego wojewody. Jeśli wniosek zostanie odrzucony przez wojewodę, będzie można odwołać się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach, znajdują się na stronach www.abolicja.gov.pl oraz www.mazowieckie.pl (w zakładce "Abolicja dla cudzoziemców"). Działa infolinia (22 601 75 25).

To już trzecia abolicja dająca możliwość nielegalnie przebywającym w Polsce imigrantom uzyskania zezwolenia na pobyt na czas określony. Poprzednie abolicje przeprowadzono w 2003 r. i 2007 r. Z tej ostatniej na Mazowszu skorzystało 1463 cudzoziemców - najwięcej w całym kraju. Większość (969 osób) stanowili obywatele Wietnamu.

agkm