Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 06.01.2012

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miast

Objawienie Pańskie, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. W Kościele obrządku zachodniego było znane pod koniec czwartego wieku.
Barwny Orszak Trzech Króli, w role których wcielili się aktorzy Teatru Groteska, przeszedł ze Wzgórza Wawelskiego przed Bazylikę Mariacką.Barwny Orszak Trzech Króli, w role których wcielili się aktorzy Teatru Groteska, przeszedł ze Wzgórza Wawelskiego przed Bazylikę Mariacką.PAP/Jacek Bednarczyk
Posłuchaj
  • Bogdan Bartołd: mędrcy przynieśli dary do Betlejem
Czytaj także

Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której do Betlejem przybyło trzech mędrców, którzy złożyli hołd Chrystusowi. Jest to symbol objawienia się Boga człowiekowi.

Złoto symbolizuje godność królewską. Kadzidło jest symbolem godności kapłańskiej, natomiast mirra jest zapowiedzią wypełnienia obietnic mesjańskich i męczeńskiej śmierci Zbawiciela.

Jak mówi w rozmowie z Polskim Radiem proboszcz Bazyliki Archikatedralnej ksiądz Bogdan Bartołd, święto Objawienia Pańskiego ma wyjątkową symbolikę. Jest świadectwem, że Bóg chce przyjść do każdego człowieka. Jego zdaniem mędrcy są symbolem całego świata. Przed narodzinami Chrystusa uważano, że Bóg przychodzi do narodu wybranego. Teraz Zbawiciel chce przyjść do każdego człowieka. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów związanych ze świętem Objawienia Pańskiego jest święcenie kredy.

Na drzwiach domów pisze się nią pierwsze imiona mędrców i bieżącą datę. Dla księdza Bogdana Bartołda jest to zobowiązanie do życia według wskazań wiary.

W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to