Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wittenberg 23.01.2012

Boni jest zdania, że Polska podpisze ACTA

- Prace nad ACTA powinny trwać, a Polska powinna być gotowa do jej podpisania. ACTA w niczym nie zmieni polskiego prawa - powiedział minister administracji i cyfryzacji.
Boni jest zdania, że Polska podpisze ACTAPAP/Paweł Kula
Galeria Posłuchaj
  • Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji: rozpoczniemy konsultacje społeczne
Czytaj także

Minister cyfryzacji Michał Boni jest zdania, że Polska podpisze w czwartek porozumienie ACTA. Jak tłumaczył umowa w niczym nie zmieni polskiego prawa, także w sferze praw internautów. Michał Boni mówił, że dokument prawie w całości wiąże się z realizacją kompetencji Unii Europejskiej. W 10 procentach dotyczy spraw krajowych ale tam nie zajdą zmiany prawne.

Minister Michał Boni powiedział podczas konferencji prasowej, że internauci mylą międzynarodową umowę z amerykańskim dokumentem SOPA, na mocy którego służby USA mogłyby blokować strony internetowe. Powiedział, że zamierza pokazać opinii publicznej dokument "10 mitów na temat ACTA".

Boni zaznaczył, że dokument ACTA nie wymaga podpisu ministra spraw zagranicznych, wystarczy sygnatura ambasadora w Japonii. Minister cyfryzacji przypomniał, że akt może wejść w Polsce w życie dopiero po konsultacjach i ratyfikacji w parlamencie.

Minister administracji i cyfryzacji zapowiedział, że umowa będzie poddana szerokim konsultacjom społecznym, a w przyszłym tygodniu rozpoczną się w Polsce prace nad ustawą o otwartych zasobach. Michał Boni obiecał, że do końca tygodnia powstanie kalendarz konsultacji.

Dyskusja o bezpieczeństwie

Podczas spotkania z dziennikarzami minister Boni przyznał, że w administracji publicznej powinna rozpocząć się dyskusja o bezpieczeństwie internetowym. W sobotę i niedzielę nie działały strony głównych instytucji państwowych. Minister powiedział, że nadal trwa szacowanie strat.

- Blokowanie powinno zostać uznane jako forma protestu, akty hackowania będą podlegały sankcjom karnym - powiedział Boni.

Bogdan Zdrojewski, który także był obecny podczas konferencji, powiedział, że Polska jako pierwsza żądała jawności prac nad ACTA, a Ministerstwo Kultury przesłało dokument do konsultacji blisko 30 podmiotom.

Konsultacje z premierem

Premier Donald Tusk rozmawiał po południu z ministrem administracji i cyfryzacji oraz z ministrem kultury o porozumieniu ACTA, dotyczącym walki z naruszeniami własności intelektualnej. Oprócz Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego, w spotkaniu uczestniczył minister do spraw europejskich, Mikołaj Dowgielewicz.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Polska miała podpisać porozumienie ACTA w najbliższy czwartek. W proteście przeciwko ACTA, od sobotniego wieczoru hakerzy blokowali strony internetowe administracji rządowej.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że we wtorek rząd przyjmie kompromisowe rozwiązanie, uwzględniające zarówno postulaty wolności słowa, jak i ochrony własności intelektualnej.

Tu zobacz pełny tekst umowy ACTA po polsku>>>

wit