Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 24.01.2012

Anonymous chwalą się atakami na polskie strony

Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous nie opublikowała oficjalnego oświadczenia na temat ataków na polskie serwery rządowe. Polscy hakerzy związani z tą grupą chwalą się jednak dokonaniami.
Anonymous chwalą się atakami na polskie strony

Oświadczenia na bieżąco publikowane są na polskim koncie twitterowym lokalnych struktur Anonymous - @AnonymousSoLiD. Na koncie tym pojawiały się regularnie sprawozdania z kolejnych ataków na serwery rządu i instytucji publicznych oraz prowadzona dyskusja z Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim, posiadającym także konto na serwisie (@sikorskiradek).

Atak na fińskie serwery

Podobną do polskiej, ostatnią akcją struktur lokalnych Anonymous był przeprowadzony 10 stycznia br. atak na dwie organizacje ochrony praw autorskich w Finlandii - lokalne strony internetowe międzynarodowych organizacji: International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) i Copyright Information and Anti-Piracy Centre (CIAPC). O ataku poinformował oficjalnie dyrektor w CIAPC, Antti Kotilainen, zaś podobnie jak w Polsce, sprawozdanie z ataku oraz opinie sympatyków grupy znalazły się na oficjalnym twitterowym koncie fińskich Anonymous - @anon_finland.

Atak był odpowiedzią na zablokowanie przez fińskiego operatora sieci internetowej Elisa dostępu do wyszukiwarki portalu The Pirate Bay, po wpłynięciu zawiadomienia do sądu w Helsinkach o naruszaniu praw autorskich przez portal. Zawiadomienie złożyły w październiku 2011 obie organizacje zajmujące się zwalczaniem piractwa, zaś sąd wydał tymczasowe postanowienie o zablokowaniu dostępu jako zabezpieczenie powództwa.

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

Grupa Anonymous już od momentu powstania w 2003 roku była strukturą zdecentralizowaną. Utworzona w 2003 roku wokół forów jak 4Chan i witryn hakerskich, grupa ma luźną strukturę i członków w bardzo wielu państwach świata.

Symbolem całego ruchu jest maska przedstawiająca twarz Guya Fawkesa. Ten angielski katolik należał do grupy, która zaplanowała tzw. spisek prochowy z 1605 roku. Jego plan zakładał detonację 36 beczek prochu pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu i uśmiercenie w ten sposób szlachty, biskupów i członków Izby Gmin oraz króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Fawkesa zatrzymano na skutek donosu nocą z 4 na 5 listopada 1605 i skazano na śmierć. Hakerzy nie identyfikują się z jego działaniami; dla nich jest symbolem - "anarchistą, walczącym przeciwko Państwu

W 2010 roku w ramach operacji "Avenge Assange" wspierającej serwis Wikileaks, Anonymous zaatakowali portale Amazon, PayPal, MasterCard, Visa i szwajcarskiego banku PostFinance, które nie przyjmowały funduszy od sympatyków Wikileaks, chcących przyczynić się do utrzymania i rozwoju portalu.

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

mr