Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 27.01.2012

Młodzi chcą pracować za półdarmo. "Spokornieli"

Z powodu narastającego bezrobocia młodzi ludzie gotowi są pracować za znacznie mniejsze pieniądze, niż jeszcze niedawno.
Młodzi chcą pracować za półdarmo. Spokornielisxc.hu/public domain

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte. Wskazują one, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", że w ciągu 3 lat - tj. od 2008 roku - oczekiwania zarobkowe osób poniżej 25. roku życia spadły z 1,9 tysiąca złotych do 1,3-1,6 tysiąca netto. To bezpośredni efekt wzrostu bezrobocia - w analogicznym okresie wzrosło ono, wśród osób do 25. roku życia, z 16,1% do 25,4%.

"Pierwsze kroki na rynku pracy", jak zatytułowano badania, dowodzą że wysokość wynagrodzenia jest dopiero na 6. miejscu wśród najważniejszych aspektów pierwszego zajęcia. Wcześniej na liście znajdują się: możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach i szkoleniach, dobra atmosfera, prestiż pracodawcy, współpraca z wysokiej klasy specjalistami.

Absolwenci dobrych uczelni gotowi są na bezpłatne staże, czy niskie zarobki, bo "zależy im przede wszystkim na pracy, która umożliwi zdobycie doświadczenia i dopiero za 2-3 lata przełoży się na wyższe zarobki i lepszą pozycję na rynku pracy" - pisze "DGP", według którego młodzi po prostu "spokornieli".

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg