Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 30.01.2012

Palikot pisze do Sikorskiego ws. ACTA. Były naciski?

Ruch Palikota tworzy zespół ds. wyjaśnienia skutków podpisania i ratyfikacji umowy ACTA - poinformowali politycy partii.
Palikot pisze do Sikorskiego ws. ACTA. Były naciski?fot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Janusz Palikot uważa, że Stany Zjednoczone będą głównym beneficjentem w sprawie ACTA
  • Z kolei szef SLD Leszek Miller uważa, że rzeczą oczywistą jest to że ambasady prowadzą monitoring
Czytaj także

CZYTAJ TAKŻE: treść umowy ACTA w języku polskim>>>

Poseł RP Wincenty Elsner na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie mówił, że głównym celem nowego parlamentarnego zespołu będzie "zbudowanie większości dla zablokowania porozumienia ACTA". Jeszcze w poniedziałek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz ma trafić pismo w sprawie zespołu. Elsner zapraszał do współpracy posłów zarówno opozycji, jak i koalicji.

Telefon do ambasady

Janusz Palikot zapowiedział z kolei pismo do ministra Radosława Sikorskiego w sprawie zainteresowania ambasady USA pracami w sejmowych komisjach nad dezyderatem dotyczącym ACTA.

- Chodzi o sprawę nacisków ambasady amerykańskiej w tej sprawie i o wyjaśnienie, czy ten telefon do komisji, troszkę szokujący, (...) może rodzić wątpliwość, że i wcześniej miały miejsce różnego rodzaju naciski. Chcemy się dowiedzieć, czy ambasada amerykańska w jakiś nadzwyczajny sposób interesowała się tą sprawą, czy ambasador nachodził ministra spraw zagranicznych - powiedział Janusz Palikot.

O telefonie przedstawiciela ambasady USA do posłów z pytaniami m.in. o dyscyplinę partyjną przy głosowaniu nad dezyderatem do premiera wzywającym do odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA poinformowała TVN24. Dezyderat ten przyjęła sejmowa Komisja ds. Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Połączone komisje sejmowe innowacyjności, kultury i ds. europejskich ten dezyderat jednak odrzuciły.

mr