Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 10.02.2012

Komisja Trójstronna wznawia pracę. Co z emeryturami?

Pierwsze po pół roku posiedzenie poświęcone będzie sprawom organizacyjnym i reformie emerytalnej.
Minister pracy Władysław Kosiniak-KamyszMinister pracy Władysław Kosiniak-KamyszWojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
  • Władysław Kosiniak-Kamysz: trwa duża debata publiczna. Liczę na nią w dalszym ciągu
Czytaj także

Po ponad półrocznej przerwie dzisiaj zbiera się prezydium Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W posiedzeniu prezydium najprawdopodobniej weźmie udział premier Donald Tusk.

Powołany w styczniu przez premiera przewodniczący Komisji minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz powiedział, że posiedzenie poświęcone będzie sprawom organizacyjnym. Rozmowy z pewnością będą dotyczyły także rządowej koncepcji podniesienia wieku emerytalnego. Partnerzy społeczni nie otrzymali jeszcze projektu ustawy w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. - Projekt będzie jednak gotowy lada moment - zaznaczył minister Kosiniak Kamysz.

Dodał, że w ciągu najbliższych dni partnerzy społeczni - pracodawcy, związki zawodowe oraz inne organizacje otrzymają ten projekt, który będzie dostępny także na stronach internetowych. Rząd chce stopniowo zrównywać i podwyższać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67 roku życia.

Poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w roku 2020, kobiet zaś w 2040 roku.

Wydłużeniu wieku emerytalnego sprzeciwiają się związki zawodowe. NSZZ "Solidarnośc" zebrała już ponad milion sto tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. OPZZ powołało komitet protestacyjny, którego celem jest zablokowanie rządowych propozycji. Forum Związków Zawodowych grozi, że jeśli rząd zignoruje partnerów społecznych, to dialog przeniesie się na ulicę. Organizacje pracodawców są natomiast za podniesieniem wieku emerytalnego, tłumacząc, że żyjemy coraz dłużej i dłuższa praca Polaków jest koniecznością.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, wit