Logo Polskiego Radia
PAP
Gabriela Skonieczna 08.03.2012

Z ulic Warszawy znikną bezpańskie zwierzęta?

Rada Warszawy uchwaliła w czwartek program zapobiegania bezdomności zwierząt, który zakłada 50 proc. zniżki przy sterylizacji i kastracji psów i kotów, ich bezpłatne czipowanie oraz opiekę nad kotami wolno żyjącymi.
Z ulic Warszawy znikną bezpańskie zwierzęta?sxc.hu

Część rozwiązań zapisanych w programie, m.in. bezpłatne czipowanie zwierząt, miasto już realizowało. Od czterech lat mieszkańcy Warszawy mogą czipować psy i koty - ich dane są wpisywane do międzynarodowej bazy danych Safe-Animal. Nowym pomysłem jest 50 proc. zniżki przy sterylizacji i kastracji psów i kotów - powiedział Zastępca Biura Ochrony Środowiska Paweł Lisicki. Być może już w czerwcu zabiegi będą wykonywane w kilku lecznicach na terenie Warszawy. Wcześniej miasto musi rozstrzygnąć na te usługi przetarg.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zgodnie z programem właściciel zwierzęcia będzie też mógł za darmo uśpić w lecznicy ślepy miot - do tej pory było to możliwe tylko w schronisku.

Koty częścią ekosystemu miejskiego

Miasto finansuje także leczenie wolno żyjących kotów i ich dożywianie. Ich opiekunowie mogą otrzymać także skierowanie na bezpłatną sterylizację zwierząt. Jak podkreślono w uchwale, koty wolno żyjące, które zamieszkują głównie piwnice budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego - zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni. Nie są to zwierzęta bezdomne, dlatego się ich nie odławia.

fot.
fot. sxc.hu/public domain

Odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu Warszawy zajmują się tzw. eko-patrole Straży Miejskiej oraz organizacje pozarządowe. Zwierzęta trafiają do schronisk, lecznic lub pozostają pod opieką organizacji. W miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt na Paluchu przebywa ok. 2,2 tys. psów i 100 kotów.

fot.
fot. glowimages.com

Koszt programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi to blisko 12 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetów dzielnic, Straży Miejskiej, schroniska oraz stołecznego Biura Ochrony Środowiska. Roczny koszt czipowania to 770 tys., na sterylizację przeznaczono ok. 200 tys. zł.

gs