Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 15.03.2012

Finanse Kościoła. Ruch Palikota chwali rząd

Sławomir Kopyciński zapewnia, że jego klub poprze założenia projektu zakładającego likwidację Funduszu Kościelnego.
Sławomir KopycińskiSławomir KopycińskiJarosław Kruk/Wikimedia Commons/CC

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Poseł Ruchu Palikota podkreśla, że założenia rządowego projektu są niemal identyczne z propozycją rozwiązań, które złożył do laski marszałkowskiej jego klub. - To jest realizacja postulatów Ruchu Palikota. Nic tylko klaskać i cieszyć się, że pan premier Donald Tusk podniósł rękawice i poparł postulaty RP.

Sławomir Kopyciński zaznacza, że ustały jakiekolwiek powody formalno-prawne do istnienia Funduszu Kościelnego. - Ta decyzja jest decyzją naturalną. Jeżeli majątek, który został upaństwowiony w okresie PRL został zwrócony stronie kościelnej nie ma tytułu do wypłacania odszkodowań. W tym wypadku Kościołowi katolickiemu z tytułu utraconych dóbr. Także bardzo nas to cieszy, na pewno będziemy popierać takie rozwiązanie ustawowe.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu zaproponował samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez duchownych.

Według projektu, do którego dotarła Informacyjna Agencja Radiowa, obywatele będą mieli prawo na przekazywanie na rzecz kościołów i związków wyznaniowych 0.3 proc. podatku, co zgodnie z założeniem projektu oznacza likwidację Funduszu Kościelnego.

Rząd szacuje, że suma przekazywana przez obywateli na rzecz Kościołów wynosiłaby 100 milionów złotych rocznie. Minister Boni zwróci się także do przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych o zaopiniowanie projektu w ciągu 30 dni.

IAR, aj