Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 22.03.2012

Sondaż: 61 proc. Polaków źle ocenia pracę Sejmu

Choć nie jest to dobry wynik, to i tak jest nieco lepszy (o 3 punkty procentowe) niż był w lutym.
Sejm RPSejm RPFlickr/Radio Nederland Wereldomroep

Działalność Sejmu pozytywnie ocenia 23 proc. respondentów. 16 proc. badanych nie miało zaś zdania w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.

O funkcjonowaniu Senatu negatywnie wypowiedziało się w marcu 46 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z lutym). 26 proc. ankietowanych (o 1 proc. więcej niż w poprzednim badaniu) dobrze oceniło pracę senatorów. 28 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Działalność Sejmu i Senatu lepiej oceniają osoby z wyższym wykształceniem, znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej.

Prezydent "trzyma fason"

Pozytywną ocenę Komorowskiemu wystawiło w marcu 63 proc. badanych, czyli o 2 punkty proc. mniej niż w lutym. Źle pracę prezydenta oceniło zaś 24 proc. ankietowanych, czyli o 2 punkty proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. 13 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

CBOS podkreśla, że na ocenę działalności prezydenta w pewnym stopniu wpływa wiek, a także deklarowane poglądy polityczne (najczęściej pozytywnie jego pracę oceniają zwolennicy Po i PSL). Krytyczne nastawienie do pracy Komorowskiego relatywnie częściej deklarują najmłodsi respondenci oraz osoby o prawicowej orientacji politycznej.

CBOS spytał także ankietowanych, jak oceniają działalność władz samorządowych. 60 proc. badanych dobrze ocenia funkcjonowanie władz lokalnych (o 7 punktów proc. mniej w porównaniu z badaniem z września 2011 roku). 29 proc. respondentów źle ocenia działalność samorządów (więcej o 5 punktów procentowych w porównaniu z wrześniowym sondażem).

CBOS zauważa, że władze lokalne są relatywnie lepiej postrzegane przez mieszkańców wsi i małych miast (do 20 tys. ludności) niż przez respondentów z większych ośrodków, zwłaszcza największych aglomeracji.


Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 marca 2012 roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP,kk