Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 27.03.2012

Więzienie CIA w Polsce: kto poniesie odpowiedzialność?

Amnesty International uważa, że informacja o zarzutach dla Zbigniewa Siemiątkowskiego to ważny element w wyjaśnieniu sprawy więzień CIA.
Port lotniczy w Szymanach, gdzie miały lądować samoloty CIA z więźniami na pokładziePort lotniczy w Szymanach, gdzie miały lądować samoloty CIA z więźniami na pokładziemazuryairport.com

Działacze organizacji żałują tylko, że ta informacja nie pochodzi od prokuratury. Telewizyjna "Panorama" i "Gazeta Wyborcza" dowiedziały się, że były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski otrzymał zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.
Szefowa polskiego oddziału Amnesty International Draginja Nadażdin uważa, że w tym momencie nie zadajemy sobie pytania, czy w Polsce były tajne wiezienia i czy przetrzymywano tutaj ludzi podejrzewanych o terroryzm. Teraz pytanie brzmi, jak daleko sięgnie spirala odpowiedzialności za to, co się stało. Należy się też zastanowić, jakie mamy zapewnienie, że do podobnej sytuacji już nie dojdzie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Draginja Nadażdin podejrzewa, że przeniesienie tej sprawy z warszawskiej prokuratury do Krakowa może świadczyć o tym, że nie ma woli politycznej jeśli chodzi o wyjaśnienie tej sprawy. Zmiana prowadzących - jej zdaniem - spowoduje opóźnienia.
Ściśle tajne
Według "Panoramy" i "Gazety Wyborczej", warszawska prokuratura postawiła zarzuty byłemu szefowi wywiadu 10 stycznia, ale nie podała tego publicznie, bowiem sprawa jest ściśle tajna.
W materiałach przekazanych prokuraturze podopieczni Amerykanów nie nazywani są więźniami tylko "pasażerami". Zdaniem informatora "Gazety Wyborczej", rola Polaków ograniczyła się do udostępnienia lotniska w Szymanach i miejsca w Starych Kiejkutach. Nie mieli natomiast wstępu do willi, w której przetrzymywano więźniów.
Sprawą domniemanych więzień CIA zajmą się we wtorek europosłowie z komisji wolności swobód obywatelskich i sprawiedliwości. Na spotkaniu, mimo zaproszenia, nie pojawi się polski prokurator generalny Andrzej Seremet, nie będzie też przedstawicieli Rumunii i Litwy.

IAR, sm